Jezioro Kowalskie
To kolejne fajne miejsce na szybką rodzinną wyprawę w okolicach Poznania. Jezioro Kowalskie leży na obrzeżach Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka. Znajdziecie tu kilka fajnych ścieżek. Niestety szlaki nie są oznakowane i musicie pójść na żywioł. Podpowiadamy kilka ciekawych miejsc.
Jezioro Kowalskie dzisiaj to zbiornik sztuczny, który powstał przez spiętrzenie zaporą rzeki Głównej. Zbiornik retencyjny powstał na miejscu naturalnego jeziora o tej samej nazwie, ale o wiele mniejszego. Kiedyś jezioro miało powierzchnię 29 ha, dzisiaj aż 203 ha. Jest dość spore. Ma ponad 4 kilometry długości. To sporo, więc wędrówka wzdłuż całej linii brzegowej, to spore wyzwanie. Maksymalna głębokość jeziora wynosi 9 metrów, zaś średnia głębokość to 3,2 metra.
Zapora na rzece Głównej
Warto obejrzeć zaporę ziemną na rzece Głównej. Zastosowano dość oryginalny sposób przepływu wody. Wielki lej spienionej wody i szum robią wrażenie. Przez tamę prowadzi asfaltowa droga, więc problemu tu dotrzecie i zaparkujecie auto. Z betonowego nabrzeża rozciąga się doskonały widok na jezioro.
Rekreacja nad jeziorem Kowalskim
Sztuczny zbiornik powstał w latach 1978 – 1984 z myślą o nawadnianiu terenów rolniczych w okolicy, ale szybko stał się ulubionym miejscem na wypoczynek. Powstało kilka dzikich plaż i osiedli domków wypoczynkowych. Z przykrością stwierdzamy, że pod względem czystości woda pozostawia wiele do życzenia, ale nie odstrasza to turystów. W sezonie letnim plaże są zatłoczone. Dla odważnych polecamy plażę naturystów. To jedna z najstarszych i najpopularniejszych plaż tego typu w Wielkopolsce. Plaża jest mała, ale za to doskonale zasłonięta przez trzciny i krzaki przed ciekawskim wzrokiem tekstylnych.
Jezioro Kowalskie to również ulubione miejsce wędkarzy. W sieci widać mnóstwo pozytywnych opinii. Ryba podobno bierze. Główna zapora znajduje się w okolicy wsi Barcinek, natomiast w Jerzykowie znajduje się tama pośrednia umożliwiająca niezależne piętrzenie wschodniej części zbiornika.
Spacer wzdłuż rzeki Głównej
Polecamy spacery po lesie nad brzegiem jeziora od strony wsi Barcinek. Stromy brzeg zapewnia doskonałe widoki. W obniżeniach terenu schodzimy na obszary, które często są zalewane.
Jednak nam najbardziej spodobał się spacer wzdłuż rzeki Głównej. Wygodna i malownicza ścieżka prowadzi po obu brzegach. To królestwo bobrów. Na nich budowle natrafiliśmy w wielu miejscach.
Wiosna
Spacerowaliśmy tu dwa razy. Zawsze w okresie wiosennym, kiedy przyroda budziła się dopiero po zimowym śnie. Dywan ze starych liści i drzewa dopiero puszczające pierwsze pędy. Nic nie zasłaniało widoku. W okolicy jeziora Kowalskiego polowaliśmy również jedną z naszych ulubionych wiosennych fotografii.
Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.