WielkopolskiePolska

Kamień św. Jadwigi w Gołuchowie – największy głaz narzutowy w Wielkopolsce

Kamień św. Jadwigi

Kamień św. Jadwigi w lesie koło Gołuchowa jest największym głazem narzutowym w Wielkopolsce i szóstym w Polsce. Zachęcamy do zobaczenia tego olbrzyma, ponieważ jest wyjątkowo efektownie eksponowany, Ziemia wokół głazu jest częściowo usunięta, co sprawia, że możemy podziwiać go prawie w całości.

Spis treści

Kamień św. Jadwigi
Kamień św. Jadwigi

Kamień św. Jadwigi – jak dotrzeć do celu

Podziwianie tego głazu narzutowego warto połączyć ze zwiedzaniem Zamku w Gołuchowie albo wizytą w Kaliszu, ponieważ znajduje się on blisko drogi krajowej nr 12. Jest kilka sposobów dotarcia do niego. Publikujemy mapę najkrótszego szlaku. Samochód należy zaparkować przy drodze leśnej i dalej wędrować pieszo. Do pokonania mamy odcinek o długości 1,4 km. Można też wędrować od strony Jeziora Gołuchowskiego i Kempingu, ale też od Centrum Rehabilitacji w Jedlcu. W obu tych przypadkach droga będzie trochę dłuższa. Dla ułatwienia nawigacji publikujemy pinezkę z mapy Google z dokładną lokalizacją Kamienia św. Jadwigi oraz współrzędne – 51.825360, 17.946864.

Kamień św. Jadwigi
Kamień św. Jadwigi

Głazy narzutowe

Głazy narzutowe to efekt działalności lądolodu. Zostały przyniesione na nasze tereny przez wędrujący lodowiec. Zbudowane są przeważnie z granitów, amfibolitów, gnejsów, migmatytów, porfirów, kwarcytów i różnią się wielkością. Nawet spotykane na polach większe kamienie zaliczamy do tej kategorii. W przeszłości pojawienie się wielkich głazów na nizinach tłumaczone było zjawiskami magicznymi, często nawet ingerencją sił nieczystych.

Kamień św. Jadwigi

Pomnik przyrody

Kamień św. Jadwigi w Gołuchowie chroniony jest prawem od roku 1888. Już tak dawno stał się pomnikiem przyrody nieożywionej, co pewnie uratowało go przed zniszczeniem, ponieważ głazy narzutowe często wykorzystywane były przez kamieniarzy i budowlańców. Kamień św. Jadwigi ma aż 22 m obwodu i 5,5 m wysokości. Prezentuje się bardzo okazale, ponieważ jego dolna część została częściowo odkopana. Głaz zakopany jest do głębokości 2 metrów.

Kamień św. Jadwigi

Legendy o Kamieniu św. Jadwigi

Samotny głaz musiał w przeszłości zadziwiać mieszkańców w okolicy. Kiedy nauka nie tłumaczyła jego powstania, do akcji wkraczały legendy. W tym przypadku znamy dwie. Jedna mówi o śpiących pod kamieniem rycerzach, którzy polegli w walce z Tatarami. Święta Jadwiga wstawiła się za nimi i Matka Boska zamieniła ich śmierć w sen. Rycerze obudzą się i staną do walki, kiedy znów nadejdzie wróg. Druga legenda to już klasyk w przypadku wielkich głazów i samotnych skał. Otóż diabeł zamierzał zniszczyć kościół w Kaliszu, zrzucając na niego olbrzymi kamień. Niestety przeliczył się i źle obliczył swoje siły. Nie dał rady i wypuścił ze szponów kamień tuż przed celem.

Kamień św. Jadwigi

Nasza wycieczka i droga do Kamienia św. Jadwigi

Wycieczkę zaczęliśmy od zagrody żubrów i Zamku w Gołuchowie, dlatego bez zastanowienia wybraliśmy wariant drogi pokazany na mapie. Nie ryzykowali wjazdu autem do lasu. Nie wiemy, czy tutaj można załapać się na mandat. Zasady to zasady. Do lasu nie wjeżdżamy samochodem. Krótki spacer to zawsze dobry pomysł. Nam miejscu są ławki, więc to znakomite miejsce na szybkie śniadanie. Żałowaliśmy, że nie mieliśmy ze sobą turystycznej butli gazowej. Kawa zaparzona w takim miejscu zawsze smakuje wyśmienicie. Dostawiona do głazu drewniana drabinka strasznie kusiła Maksa, ale wilgotne i strome ściany okazały się zbyt dużym wyzwaniem. 

Kamień św. Jadwigi

Inne ciekawe miejsca w okolicy opisane przez nas

Kamień św. Jadwigi

Internetowy przewodnik po Polsce

Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To ponad 400 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.