Pałac Goszcz – rezydencja na Dolnym Śląsku, która wzbudzała podziw

Pałac Goszcz to barokowo-rokokowa rezydencja wzorowana na najsłynniejszych francuskich pałacach, która nie miała sobie równych na Śląsku. Niestety dzisiaj możemy podziwiać tylko trwałe ruiny, które po zabezpieczeniu można zwiedzać za darmo. Ruiny pałacu są pięknie wyeksponowane. Powstały dwie platformy widokowe, a w nocy pałac jest podświetlony. Cały czas trwają prace remontowe przy budynkach gospodarczych i w jednym ze skrzydeł pałacu. Dolny Śląsk posiada wiele pałaców, ale ze względu na rozmach tego obiektu i jego wartość historyczną to miejsce zasługuje na uwagę. Dla nas to absolutny hit.
Spis treści
- Informacje praktyczne – Pałac Goszcz
- Gdzie znajduje się pałac (dojazd i parking)
- Goszcz znaczy po prostu gościniec
- Pałac Goszcz- historia
- Opis kompleksu
- Pałac Goszcz po II wojnie światowej
- Zwiedzanie pałacu
- Inne ciekawe miejsca w okolicy opisane przez nas
- Internetowy przewodnik po Polsce

Informacje praktyczne – Pałac Goszcz
- Pałac Goszcz położony jest w odległości około 50 km od Wrocławia
- Obiekt znajduje się w stanie trwałej ruiny, mury zostały zabezpieczone i przygotowano dwie platformy widokowe.
- Trwają prace renowacyjne przy innych budynkach wchodzących w skład kompleksu.
- Pałac udostępniony jest do zwiedzania, wejście jest bezpłatne.
- Poza schodami prowadzącymi na punkty widokowe obiekt pozbawiony jest barier architektonicznych, choć często poruszamy się po nierównej nawierzchni.


Gdzie znajduje się pałac (dojazd i parking)
Goszcz to wieś położona w województwie dolnośląskim, w powiecie oleśnickim w odległości 50 km od Wrocławia, 53 km od Ostrowa Wielkopolskiego i aż 150 km od Poznania. W pobliżu wsi przebiegają dwie ważne trasy szybkiego ruchu – S5 i S8 oraz droga krajowa nr 25. Ostatni odcinek pojedziemy po drogach lokalnych. Pałac znajduje się w samym centrum miejscowości. Autem możemy wjechać na duży dziedziniec przez dwie widowiskowe bramy wjazdowe. Wewnątrz zaparkujemy na darmowym parkingu na nieutwardzonej nawierzchni. Prace remontowe wokół pałacu cały czas trwają i zapewne powstanie tu jakiś parking z prawdziwego zdarzenia. Dla ułatwienia nawigacji publikujemy pinezkę z mapy Google z dokładną lokalizacją obiektu.


Goszcz znaczy po prostu gościniec
Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z bulli papieża Hadriana IV z roku 1155. Od XII do końca XV wieku Goszcz należał do biskupów wrocławskich, a następnie ziemie te stały się dobrami książęcymi. Nazwa miejscowości prawdopodobnie pochodzi od znajdującego się tu zajazdu lub karczmy. W okresie późniejszym została fonetycznie zgermanizowana na Goschütz. W roku 1686 Goszcz otrzymał prawa miejskie. Powstały wtedy liczne manufaktury cygar i jedwabiu. Działał również warsztat karoc, browar, gorzelnia, warsztaty szewców, stolarza, rzeźbiarza, miedziorytnika i papiernia.


Pałac Goszcz – historia
Pałac Goszcz zbudowano w 1749 roku, po pożarze pierwszej rezydencji rodu Reichenbach-Goschütz – przez budowniczego królewskiego Marcina Frantza, a następnie przebudowany w roku 1774. Główne skrzydło pałacowe powstało w roku 1749. Ostatnią dużą modernizację kompleksu przeprowadzono w latach 1886 – 1888. Nadzorował ją znany architekt wrocławski Karl Schmidt. Dzisiaj z dawnego, zbudowanego z rozmachem kompleksu pozostały ruiny oraz budynki gospodarcze. Korpus pałacu spłonął w 1947 roku i dzisiaj możemy podziwiać mury, fasady i dekoracyjne kamienne elementy architektoniczne. Pałac był budynkiem dwukondygnacyjnym, posiadał piwnice, nakryty był dachem mansardowym.



Opis kompleksu
Całość zespołu pałacowego zgrupowano wokół prostokątnego dziedzińca, którego oś główną stanowił budynek pałacu. Do kompleksu prowadziły trzy bramy wjazdowe. Całość składa się z dwóch budynków łącznikowych, dwóch oficyn, stajni koni i ujeżdżalni, domu ogrodnika, dwóch domów służby. Do tego dokładamy park romantyczno-krajobrazowy o powierzchni 21 hektarów oraz ewangelicki kościół dworski, którego budowę prowadził Johann Bouman, budowniczy króla pruskiego. Pałac z kościołem był połączony budynkiem oranżerii, niestety do naszych czasów przetrwały tylko fundamenty tej konstrukcji.


Pałac Goszcz po II wojnie światowej
Po pożarze w roku 1947 pałac stał opuszczony. W latach 50. XX wieku podjęto prace mające na celu odbudowę pałacu na ośrodek wczasowo-szkoleniowy pracowników PGR. Niestety koszty okazały się zbyt wysokie i projekt porzucono. W kolejnych latach zrujnowany korpus pałacu popadał w coraz większą ruinę. Na szczęście sprawę w swoje ręce wzięła Gmina Twardogóra i w roku 2020 powstał projekt zabezpieczenia murów, budowy platformy widokowej i założenie oświetlenia. Projekt rewitalizacji kompleksu pałacowego jest cały czas kontynuowany i prowadzony z różnych funduszy, przede wszystkim Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.


Zwiedzanie pałacu
Na dziedziniec pałacowy wjeżdżamy przez jedną z widowiskowych bram. Tu możemy zaparkować. Ruszamy na zwiedzanie. Wejście na teren ruin jest bezpłatne. Możemy swobodnie poruszać się po terenie kompleksu. Wejść do wnętrza ruin i na dwie platformy widokowe. Zwłaszcza z tej wysokiej mamy świetny widok na cały obiekt. Jesteśmy na wysokości czterech figur na froncie budynku. Zachowane liczne ornamenty na fasadzie budynku potwierdzają, że pałac był naprawdę obiektem wyjątkowym. We wnętrzu ruin ustawiono plansze z dużymi archiwalnymi fotografiami pałacu. Rozmach i przepych, coś wspaniałego. Zwiedzanie pałacu zupełnie nas zaskoczyło. Nie Spodziewaliśmy się tak pięknego zabytku.


Inne ciekawe miejsca w okolicy opisane przez nas
- Pałac w Mojej Woli – jedyny taki zabytek w Polsce
- Lista najciekawszych opuszczonych miejsc w Polsce
- Katedra we Wrocławiu – wycieczki z przewodnikiem po Wrocławiu
- Kościół w Małujowicach i największe gotyckie polichromie w Polsce
- Ślęża – najciekawsze szlaki na widowiskowy szczyt
- Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego

Internetowy przewodnik po Polsce
Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To ponad 400 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.