CzechyEuropa

Czeskie Góry Stołowe – 7 najciekawszych szlaków i miejsc, które trzeba odwiedzić u naszych południowych sąsiadów

Czeskie Góry Stołowe – przygotowaliśmy obszerny przewodnik po tym regionie. Oczywiście nie zabraknie tu wielkiej czwórki skalnych miast: Adrspach, Teplickie Skały, Ostas i Broumovske Ściany, ale jak zwykle nie zapomnieliśmy o innych atrakcjach, a zwłaszcza o zabytkach. Z nami przygotujecie udaną wyprawę w czeskie Góry Stołowe. Publikujemy mapy szlaków, opis, stopień trudności, parkingi, ceny biletów i wyraźnie zaznaczamy trasy darmowe. Dodatkowo przekierowujemy do o wiele większych naszych artykuł o danej atrakcji. Ruszajmy w czeskie Góry Stołowe. Tam jest pięknie!

Spis treści

Adrspach – Skalne miasta w Czechach

Krótka charakterystyka Gór Stołowych

Góry Stołowe (niem. Heuscheuergebirge, cz. Stolové hory) to pasmo górskie w Sudetach Środkowych. Wypiętrzone około 30 milionów lat temu. Są to jedne z nielicznych gór płytowych w Europie i właśnie budowie geologicznej obszar ten zawdzięcza wyjątkowy i niepowtarzalny krajobraz.  Wędrując po górach, u naszych południowych sąsiadów pamiętajmy, że Stolové hory to tłumaczenie dosłowne z języka polskiego. W Czechach te góry nazywają się Broumovská vrchovina. Wschodnia część Gór Stołowych wraz ze Szczelińcem Wielkim położona jest w Polsce, w woj. dolnośląskim.

Do Polski należy również najbardziej wysunięta na zachód część gór, pasmo Zawory, leżąca w powiatach kamiennogórskim i wałbrzyskim. Natomiast środkowa część gór (pasma Broumovské stěny i Adršpašskoteplické skály) położone są w Czechach w kraju hradeckim. O tym które skalne miasta w Górach Stołowych są najpiękniejsze, można dyskutować, choć musimy przyznać, że Czeskie szlaki nas bardziej zachwyciły, ale w kategorii najwyższy szczyt bijemy Czechów na głowę. Tak wygląda pierwsza czwórka – Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.), Skalniak (915 m n.p.m.), Narożnik (849 m n.p.m.), Kopa Śmierci (830 m n.p.m.).

Ostas – Czeskie Góry Stołowe

Skalne Miasto Adrspach – największe, najpiękniejsze, najpopularniejsze…

Adrspach to zdecydowanie najpopularniejsze skalne miasto w Czechach. Czy jest najpiękniejsze? To już kwestia indywidualna, są przecież gusta i guściki. Nam wędrówka po skalnym labiryncie, podziwianie kolorowego jeziorka oraz przeprawa łodzią bardzo się podobała. Co ważne to trasa nie jest trudna i znakomicie nadaje się na wycieczkę rodzinną. Nie ma lepszego miejsca w górach, żeby wasze dziecko nauczyło się kochać góry i wędrować na własnych nóżkach, zamiast być noszone.

  • Szlaki po Skalnym Mieście Adrspach nie są wymagające, ale na pewnych odcinkach jest kilka stromych podejść, w całym regionie jest około 1700 stopni do pokonania po schodach,
  • wejście do Adrspach jest płatne, zdecydowanie polecamy kupno biletu przez internet, są limity wejść i do kasy biletowej trafiają tylko nieliczne bilety,
  • cena biletu zależy od sezonu i godziny wejścia,
  • najdłuższy szlak zielony ma długość 3,5 km i pokonanie go nie powinno zająć więcej czasu niż 4 godziny,
  • na terenie Skalnego Miasta Adrspach po przejściu bramek wejściowych nie ma punktów gastronomicznych i toalet,
  • część szlaków jest dostępna dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim,
  • można wędrować z psem, ale bilet dla pupila kosztuje dodatkowe 50 CZK, z psem nie popłyniecie łodzią,
  • rejsu łodzią nie można zarezerwować przez internet, bilety kupujemy tylko na miejscu, płatność tylko gotówką w czeskich koronach, 
  • na całym terenie obowiązuje zakaz palenia, lotów dronami, schodzenia z wyznaczonych szlaków, robienia napisów i rysunków na skałach.
Adrspach – Czeskie Góry Stołowe
Adrspach – Czeskie Góry Stołowe

Skalne miasto – Teplickie Skały

Teplickie Skały to kolejne skalne miasto, które udało nam się zobaczyć. Już nie liczymy, ile ich było, ale nie potrafimy powstrzymać się od ich porównywania i robienia naszego rankingu. Od dłuższego czasu mieliśmy w miarę ustaloną kolejność, ale Teplickie Skały przebojem wdarły się na pewno na podium. Może nawet na pierwsze miejsce. Teplickie Skały są cudowne, a przy tym o wiele mniej zadeptane przez masową turystykę.

  • Wejście do Teplickich Skał jest płatne przez cały rok. Bilet można kupić  przez internet lub w kasie przy wejściu. Nie obowiązuje rezerwacja na konkretną godzinę.
  • Przed wejściem na szlak znajduje się płatny parking
  • Szlak niebieski ma długość około 6 km i pokonamy go w około 3 godziny.
  • W Teplickich Skałach nie można poruszać się na wózku inwalidzkim i z wózkiem dziecięcym.
  • Pamiętajcie o odpowiednim obuwiu. Zimą jest tu bardzo ślizgo, ale też w deszczowe dni można łatwo poślizgnąć się na wilgotnych deskach i schodach.
  • Wolno wędrować z psem, ale trzeba kupić dodatkowy bilet
Teplickie Skały – Czeskie Góry Stołowe

Godziny otwarcia i ceny biletów. W sezonie sprawa jest bardzo prosta. Teplickie Skały można zwiedzać w godzinach 08.00-18.00. Sprzedaż biletów – polecamy kupić bilet na oficjalne stronie, ponieważ tutaj są trochę tańsze niż kasie. Bilet normalny kosztuje 130 CZK, ulgowy – 90 CZK, rodzinny (2+3) -380 CZK. W Teplickich Skałach nie obowiązuje system rezerwacji biletów na konkretną godzinę. Bilety można też kupić w kasie przy wejściu: bilet normalny 150 CZK. ulgowy 100 CZK, rodzinny (2+3) – 400 CZK. Uwaga tu obowiązuje też bilet dla psa, który kosztuje 50 CZK.

Sprawa wygląda trochę dziwnie poza sezonem. Teoretycznie wejście też jest płatne, ale nie działa sprzedaż przez internet, a kasy biletowe są często zamknięte. Taką właśnie sytuację zastaliśmy w marcu. Biletów nie można było kupić, ale bramki wejściowe były otwarte. Co było robić? Wszyscy wchodzili bez biletów, więc zrobiliśmy to samo. Podobno czasem są tu kontrole na szlaku, dlatego warto dokładnie sprawdzić, czy aby na pewno biletów nie można kupić. Oficjalna strona – Teplickie Skały.

Teplickie Skały – Czeskie Góry Stołowe

Ostas – darmowe skalne miasto w Górach Stołowych

Ostas to szczyt w czeskich Górach Stołowych (700 m n.p.m.) na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Broumovsko. Skały zbudowane z piaskowców tworzą widowiskowy labirynt, po którym wędrówka to prawdziwa przygoda. Trasa liczy niecałe 5 kilometrów i nie jest trudna, choć w pewnym momencie, zwłaszcza na drugim szlaku do Kocich Skał trochę trzeba się nagimnastykować. Są wąskie przejścia, strome schody i kilka drabinek, ale za skalne bloki tworzą niesamowity krajobraz.

Ostas to mało znane skalne miasto w Czechach, które oferuje fantastyczne widoki i brak tłumów na górskim szlaku. Do tego wstęp jest bezpłatny. Szlaki w skalnym mieście Ostas zachwyciły nas. Nasz sześciolatek również wędrował bardzo przejęty i zadowolny. Dla niego trasa była niczym zabawa na torze przeszkód. To idealne miejsce dla rodzin z dzieckiem. Tutaj żadne nosidełka nie są potrzebne. Z trasą poradzi sobie nawet trzyletnie dziecko.

Ostas – Czeskie Góry Stołowe
  • Jadąc od polskiej granicy, nie jest potrzebna czeska winieta
  • Parkoviště Ostaš – opłata wynosi 100 koron za cały dzień u parkingowego, poza sezonem parkowanie jest bezpłatne
  • wejście do skalnego miasta Ostas jest bezpłatne i nie obowiązują godziny otwarcia
  • przejście obu tras zajmie około 4 godzin
  • trasa jest idealna dla rodzin z dziećmi, jednak odradzamy korzystanie z wózka dziecięcego
  • można wędrować z psem, ale w wielu miejscach będziecie musieli wziąć go na ręce
  • szlak prowadzi przez szczyt Ostas  (700 m n.p.m.)
  • po drodze znajduje się kilka punktów widokowych.
Ostas – Czeskie Góry Stołowe

Broumowskie Ściany – kolejne piękne i darmowe skalne miasto w czechach

Broumowskie Ściany (Broumovské stěny) to pasmo górskie w Czechach wchodzące w skład Gór Stołowych. Na tym obszarze poprowadzono mnóstwo ciekawych i widowiskowych szlaków. Dla wielu turystów dużą zachętą do wędrówki po Broumowskich Ścianach będzie fakt, że wszystkie trasy tutaj są bezpłatne i niezbyt zatłoczone. Przygotowaliśmy szlak o długości 9,7 km, który pozwala dobrze poznać charakter tego pasma, a przede wszystkim zobaczymy Božanovský Špičák, najwyższy szczyt Broumowskich Ścian.

Broumovské stěny zbudowane są z piaskowców. Nie będzie to duże zaskoczenie, przecież jesteśmy w Górach Stołowych. Ciekawostką będzie fakt, że tędy przebiega Europejski Dział Wodny, czyli dział wód między zlewiskami Adriatyku, Morza Czarnego i Morza Śródziemnego, a zlewiskami Morza Bałtyckiego, Morza Północnego oraz rzek wpadających bezpośrednio do Atlantyku. Płyta piaskowcowa tworząca Broumovské stěny nachylona jest w kierunku południowym. Natomiast od północy mamy klasyczną kuestę, czyli stromy uskok. Od tych widowiskowych pionowych  ścian pochodzi nazwa pasma. Božanovský Špičák (773 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Broumowskich Ścian.

Broumowskie Ściany – Czeskie Góry Stołowe

Proponowany przez nas szlak żółty prowadzi w stronę Kamiennej Bramy, ale uważajcie, żeby dotrzeć do niej musicie odbić w prawo. Stoi tu co prawda drogowskaz, ale zauważyliśmy, że wielu turystów przechodzi obok i idzie dalej. Kamienna Brama to zdecydowanie najpopularniejsza formacja skalna w całych Broumowskich Ścianach. Miejsce, gdzie powstają tysiące selfie, a do ich wykonania ustawia się często kolejka.

Kamienna Brama – Czeskie Góry Stołowe

Lokomotiva i Kravi hora  – mniej znany i bezpłatny szlak w Teplickich Skałach

Lokomotiva i Kravi hora to doskonały szlak w Teplikich Skałach. Jeśli po przejściu głównego płatnego odcinka trasy w skalnym mieście czujecie niedosyt lub jesteście w Teplicach nad Metují kolejny raz to polecamy ten mało znany szlak. Zapewniamy, że będziecie się bawić doskonale. Szlak zielony wcale nie jest taki prosty. Czeka was niezła gimnastyka w wąskich przesmykach między skałami, wspinaczka po kamieniach i drabinkach i kilka punktów widokowych. Przygotujcie się na samotne wędrowanie, ponieważ ten szlak naprawdę jest mało znany.

  • Na szlak zielony można wyruszyć bezpośrednio z centrum Teplic nad Metují.
  • Wejście nie wymaga kupienia biletów do Teplickich Skał nawet w sezonie, szlak jest darmowy.
  • Ta trasa absolutnie nie nadaje się dla rodzin z wózkiem dziecięcym i osób poruszających się wózku inwalidzkim (miejscami wędrówka przypomina tor przeszkód)
  • Nie wolno schodzić z wytyczonego szlaku.
  • Dozwolone jest wędrowanie z psem, ale pamiętajcie o smyczy.
  • Wędrujemy przez bardzo dzikie tereny leśne, po drodze nie ma żadnych punktów gastronomicznych, a odpoczynek jest możliwy tylko na kamieniach, żadnej ławki czy wiaty turystycznej nie znajdziecie.
  • To mało uczęszczany szlak turystyczny, nawet w sezonie możecie nikogo tu nie spotkać.
Góry Stołowe po czeskiej stronie
Szlaki w czeskich górach stołowych

Klasztor benedyktynów w Broumovie – polecamy perłę czeskiego baroku położoną tuż przy polskiej granicy

Klasztor Broumov to absolutnie najwspanialszy zabytek na terenie czeskich Gór Stołowych. Warto oderwać się od szlaków górskich i poświęcić trochę czasu na poznanie historii klasztoru benedyktynów. Szczególnie zachwyca kościół św. Wojciecha. Dzisiaj nie ma już tu zakonników, ale działa klimatyczny hotel. Można spędzić niezapomnianą noc w pokoju urządzonym w dawnych celach zakonnych. Jest też atrakcja dla łasuchów i poszukiwaczy regionalnych smaków. Wytwarzane w Broumovie sery to produkt wyjątkowy.

Godziny otwarcia: klasztor zawsze zwiedza się w grupie z przewodnikiem. W sezonie kwiecień- październik codziennie od poniedziałku do niedzieli grupy startują o pełnych godzinach od 09.00 do 16.00. W okresie zimowym listopad-marzec codziennie przez cały tydzień o godzinie 09.00, 11.00, 13.00 i 15.00. Ceny biletów: bilet normalny 220 CZK, ulgowy 130 CZK, rodzinny (2+3) 450 CZK, dzieci do lat 6 wstęp mają bezpłatny.

Klasztor Benedyktynów Broumov – Czeskie Góry Stołowe – co zobaczyć w czeskich Górach Stołowych

Warto przypomnieć, że zakon benedyktynów jest najstarszym zorganizowanym zakonem zachodniego chrześcijaństwa. Został założony w VI wieku przez św. Benedykta z Nursji. Kolonizacja Kotliny Broumovskiej rozpoczęła się w XIII wieku, budowa pierwszego drewnianego klasztoru benedyktynów w XIV wieku znacznie przyspieszyła ten proces. Okres wojen husyckich był dużym wyzwaniem dla benedyktynów. Klasztor w Brzewnowie został wtedy spalony i zakonnicy przenieśli się do Broumova, który był lepiej broniony i nigdy nie został zdobyty przez wojska husyckie.

Zakon prowadził szkołę, która w czasie wojen husyckich została zamknięta. W roku 1624 powstało gimnazjum klasztorne. które uznawane jest za jedną z najstarszych szkół na terenie Czech. XVII wiek przyniósł dwa duże pożary, które mocno zniszczyły budynki klasztoru. Jednak poważna odbudowa nastąpiła dopiero w latach 1727-1733 według projektu Kiliana i Ignacego Dientezenhoferów.

Klasztor Benedyktynów Broumov – Czeskie Góry Stołowe – co zobaczyć w czeskich Górach Stołowych

Pustelnia iwanitów – kolejna mało znana perełka w czeskich Górach Stołowych

Pustelnia iwanitów i kościół Najświętszej Maryi Panny Pomocnej w Teplicach nad Metují (Kostel Panny Marie Pomocné) to piękny barokowy zabytek położony w czeskich Górach Stołowych blisko wejścia do skalnego miasta Teplickie Skały. Ten unikalny zespół, w którego skład wchodzi niewielki kościół i dawna pustelnia iwanitów od kilku lat udostępniony jest do zwiedzania.

Cały zespół kościelny zbudowano w latach 1753–1754 na zlecenie praskiego lekarza i filozofa Jana Maxmiliána z Peytersbergu, sympatyka pustelnictwa, który do starości mieszkał tu wraz z dwoma pustelnikami. Cesarz II w roku 1782 rozwiązał zakon iwanitów. Pomieszczenia po pustelnikach służyły jako mieszkania dla kościelnych. Zakon został zlikwidowany, ale kościół nie utracił swojego przeznaczenia. Cały czas odprawiano tu nabożeństwa. Po II wojnie obiektem opiekowały się siostry zakonne zatrudnione w pobliskim domu emeryta. Niestety w tym czasie budynek był w coraz gorszym stanie.

Kościół i pustelnia iwanitów – czeskie Góry stołowe – co zobaczyć w czeskich Górach Stołowych

Kościół jest udostępniony do zwiedzania. Pustelnię można zwiedzać w zorganizowanych grupach po uprzednim umówieniu telefonicznym. Ale można też próbować samemu. Do tematu podchodziliśmy trzy razy i w końcu udało nam się dostać do środka. Wstęp kosztuje 50 CZK, płatne gotówką, ale można też zapłacić w złotówkach. Przy okazji załapaliśmy się na mały koncert organowy. Legendy mówią, że z pustelni prowadzi tajny podziemny korytarz aż na Zamek Bischofstein. Do legend i nieprawdziwych opowieści należy też zaliczyć informację o zakonnikach śpiących w nocy na trumnach. Niestety surowe życie zakonników zawsze wzbudzało sensację wśród mieszkańców. Atrakcyjność tego miejsca podnosi fakt, że jest to jedyna zachowana w Czechach pustelnia iwanitów.

Kościół i pustelnia iwanitów – Czeskie Góry Stołowe – co zobaczyć w czeskich Górach Stołowych

Dobry nocleg w czeskich Górach Stołowych

Teplickie Skały zwiedzaliśmy korzystając z noclegu w Feelmountas. Prowadzi je Polak, którego pasją są piesze rowerowe wycieczki po górach. Oraganizuje warsztaty jazdy na rowerze elektrycznym w terenie. Udostępnia profesjonalne rowery elektryczne i cały sprzęt potrzebny do tej przygody. Dodatkowo opracowuje trasy i podposiawa najciekawsze miejsca w okolicy. Dla osób bez własnego samochodu mamy dobrą wiadomość – w cenie noclegu gospodarz odbiera turystów Wałbrzycha. Recenzja i więcej informacji w artykule – Noclegi w Teplicach nad Metují – polecamy Feelmountains – pensjonat z polskim gospodarzem 

Ostas – szlaki w czeskich górach stołowych