DolnośląskiePolska

Zamek Wleń (Lenno) – najstarszy zamek w Polsce

Zamek Wleń

Zamek Wleń to najstarszy zamek w Polsce – tak przynajmniej twierdzi większość historyków. Jak zawsze z tego typu rankingami jest kilka znaków zapytania, ale po lekturze wielu artykułów i opracowań historycznych zdecydowanie przychylamy się do tej opinii. Oczywiście Zamek Wleń skutecznie wykorzystuje ten fakt do swojej reklamy. Z drugiej strony ten zabytek zasługuje na uwagę turystów. W ostatnich latach zrobiono wiele, żeby podnieść atrakcyjność zamku.

Spis treści

Zamek Wleń

Gdzie znajduje się Zamek Wleń

Wleń to miasto leżące w województwie dolnośląskim w powiece lwóweckim w odległości 22 km od Jeleniej Góry i 120 km od Wrocławia. Miejscowość jest niewielka, ma tylko 1,5 tys. mieszkańców. Do zamku można wybrać się na pieszą wycieczkę z centrum Wlenia lub podjechać autem i zaparkować w okolicy Pałacu Lenno i dopiero stąd wyruszyć do zamku. To wersja bardzo szybka. Dosłownie po kilku minutach znajdujemy się przy kasie biletowej.

Zamek Wleń

Mapa szlaku z centrum Wlenia (odległość 1 km)

Korzystamy z parkingu przy ulicy Szkolnej. Potem wędrujemy szlakiem żółtym, który pokrywa się ze Ścieżką św. Jadwigi Śląskiej. Trasę o długości 1 km pokonujemy w 30 minut.

Zamek Wleń

Godziny otwarcia i ceny biletów

Zamek Wleń (Lenno). Godziny otwarcia: w sezonie (maj-październik): w godzinach 10:00-18:00, poza sezonem w godzinach 10.00-16.00. Ceny biletów: bilet normalny 12 zł, a ulgowy: 10 zł. Grupy 10-osobowe wprowadzane są z przewodnikiem w cenie biletu.

Zamek Wleń

Historia – Zamek Wleń (niem. Lehnhaus)

Jeszcze przed powstaniem kamiennego zamku na Górze Zamkowej (383 m n.p.m.) funkcjonował gród otoczony obronnym wałem. Archeolodzy datują jego powstanie na X wiek. Według najnowszych ustaleń  już około 1160 roku książę Bolesław Wysoki rozpoczął wznoszenie pierwszej murowanej budowli zamkowej, która określana jest jako „dom romański”. Obiekt ten uznawany jest obecnie za najstarszy świecki budynek na Śląsku, a jednocześnie jedno z najstarszych założeń zamkowych w całej Polsce. Murowane zamki w Legnicy i Wrocławiu rozpoczęto budować później. Wszystko wskazuje, że powinniśmy już oficjalnie we wszystkich opracowaniach mówić, że Zamek Wleń to najstarszy murowany zamek w Polsce. 

Na początku XIII wieku zamek Wleń został rozbudowany. Bezpośrednio przy „domu romańskim” zbudowana została niewielka kaplica, która miała prywatny charakter i służyła mieszkańcom zamku. Najpóźniej na początku XIV wieku w północno-wschodnim narożniku zamku powstała czworoboczna wieża mieszkalna, która dodatkowo chroniła strefę wejścia na teren górnego zamku. Do końca XV wieku zamek wleński uzyskał swoją późnośredniowieczną formę. Rozebrana została sześcioboczna wieża obronna, którą zastąpiła nowa cylindryczna wieża bergfriedowa. Duże jej fragmenty zostały zachowane do dziś. Zamek Wleń został zniszczony podczas wojny trzydziestoletniej (1646) i od tego czasu pozostaje w ruinie.

Zamek Wleń
Zamek Wleń
Tak wyglądał Zamek Wleń w XV wieku

Ciemna strona zamku

Historia bywa przewrotna. Słyszymy zamek i myślimy o honorowych rycerzach, pięknych  księżniczkach i chwalebnych czynach. Niestety często bywa inaczej. Tak przynajmniej jest z Zamkiem Wleń. W połowie XIII wieku zamek upodobał sobie znany z awanturniczego życia syn Henryka II Pobożnego, do tego wnuk św. Jadwigi Śląskiej – Bolesław II Rogatka. Pewnie babcia przewracała się w grobie, kiedy jej wnuk w zamkowej wieży więził wrocławskiego biskupa Tomasza I, a także swego bratanka, księcia wrocławskiego Henryka IV Probusa.

Od do roku 1465 właścicielem zamku był rozbójnik Hans von Zedlitz, który wsławił się licznymi napadami, kradzieżami i dręczeniem mieszkańców pobliskich wiosek. Podobną reputacją miał kolejny awanturnik z rodziny von Zedlitz, Konrad, gnębiący okoliczną ludność. Wymuszał on od ludności różnorodne daniny i usługi. W zamkowym lochu wylądował nawet burmistrz miasta.

Zamek Wleń
Zwiedzanie Zamku Wleń

Zamek w czasach współczesnych

W czasach współczesnych romantyczne ruiny przyciągały turystów i osoby żądne przygody. Ruiny bardzo długo stały niezabezpieczone. W roku 2006 runęła południowo-zachodnia ściana zamku. Zamek został zamknięty dla ruchu turystycznego. To był impuls do działania. Przygotowano program i szukano środków z funduszy ministerstwa i gminy. w Roku 2009 w końcu ruszyły prace budowlane i rewitalizacyjne. Po remoncie Zamek został udostępniony do zwiedzania w 2018 roku

Zamek Wleń

Inne ciekawe ciekawe miejsca w okolicy opisane przez nas

Zamek Wleń

Nasz przewodnik po Górach Kaczawskich i Pogórzu Kaczawskim

W naszym darmowym przewodniku przygotowaliśmy krótkie opisy, recenzje i przydatne informacje w terenie (godziny otwarcia, ceny biletów, zasady wejścia), ale w większości w tytule atrakcji ukryty jest link do większego i obszerniejszego artykułu na naszej stronie. To ukłon w stronę turystów poszukujących kompleksowej informacji.

Zamek Wleń