CzechyEuropa

Jiczyn – co zobaczyć w słynnym mieście rozbójnika Rumcajsa

Jiczyn co zobaczyć

Jiczyn to miasto położone w malowniczej okolicy Czeskiego Raju. Planując wędrówki po górach i zwiedzanie jaskiń warto tu zajrzeć. Dla rodzin z dziećmi to punkt obowiązkowy. Miasto posiada malowniczy rynek. Warto też zajrzeć na  Zamek Wallensteina.

Spis treści (aktualizacja marzec 2025)

Jiczyn co zobaczyć
Muzeum Rumcajsa – Jiczyn

Miasto jak z bajki

Nazwa miejscowości brzmi wam znajomo? Oczywiście, wszyscy ją znamy z serii bajek o rozbójniku Rumcajsie. Autorem tej historii jest czeski pisarz Vaclav Ctvrtka, który tutaj się urodził i spędził dzieciństwo. Miejsce, gdzie toczy się bajkowa opowieść, nie zostało wybrane przez przypadek. Ważnym elementem w bajce o Rumcajsie jest jego baśniowy charakter, mnóstwo fantastycznych bohaterów jak rusałki, wodniki czy gadające zwierzęta zamieszkujące zaczarowany las. Dlatego dla niektórych informacja, że Jiczyn istnieje naprawdę, może być dużym zaskoczeniem. W mieście tym znajdziemy też bajkową wieżę, na którą możemy się wspiąć i podziwiać malowniczą okolicę.

Jiczyn co zobaczyć
Muzeum Rumcajsa – Jiczyn

Muzeum Rumcajsa – Rumcajsova ševcovna

W niewielkim domku tuż obok starego rynku znajduje się muzeum słynnego rozbójnika. Twórcą graficznego wizerunku bohatera jest malarz Radek Pilar. Dlatego znajdziemy tu mnóstwo pamiątek po tym artyście. Są zdjęcia, szkice oraz rysunki Rumcajsa, Hanki i oczywiście ich sławnego synka Cypiska. Zobaczymy tu nawet wierną kopię małego kapiszonowca, z którą chłopak się nie rozstawał. Na ścianach wiszą zdjęcia portretowe malarza, spogląda na nas brodaty mężczyzna wielkiej postury, zawsze z lekkim uśmiechem. Teraz już wiem, że bajkowy Rumcajs ma wiele cech wspólnych ze swoim twórcą.

Jiczyn co zobaczyć
Muzeum Rumcajsa – Jiczyn

Pokoje w muzeum są małe, a sufit bardzo nisko zawieszony, wokół mnóstwo rekwizytów związanych z filmem, przez co mamy wrażenie, że znaleźliśmy się w świecie bajkowym. Rumcajs był szewcem i w jednym z pokoi znajduje się jego warsztat. Jeśli muzeum ma być rekonstrukcją domu Rumcajsa to przed jego wkroczeniem na zbójecką drogę, ponieważ później mieszkał on już w jaskini poza miastem, jak przystało na porządnego, przestępcę zmuszonego, by się ukrywać. Bajkowe postacie znajdziemy w wielu miejscach. Tu Cypisek wskoczył na słup pokazujący główne atrakcje w mieście.

Jiczyn co zobaczyć
Jiczyn – co zobaczyć – zabytki iatrakcje

Zamek Wallensteina

Warto zerknąć na Zamek Wallensteina. Budowla z zewnątrz nie wygląda zbyt okazale. Nie przypomina zamków, jakie znamy, ale to jedna z największych wczesnobarokowych budowli w Czechach. Nam szczególnie spodobał się jeden z dziedzińców. Zamek zapisał się w historii ,jako miejsce spotkania trzech cesarzy i opracowania planu koalicji antynapoleońskiej przeciwko Francji. Dzisiaj w zamku znajduje się miejskie muzeum i galeria prezentująca obrazy  Radka Pilařa (znowu trafiamy na ślad bajkowego Rumcajsa)

W przeszłości w Jičínie były dwa zamki po wschodniej i zachodniej stronie miasta. Dom na rogu ulicy Smiřických i rynku stał się podstawą pierwotnej rezydencji feudalnej wybudowanej na początku XVI w. Około 1580 powstały zalążki przyszłego zamku. W 1607 obiekt przeszedł w ręce rodziny Smiřickich. Wtedy został znacznie powiększony i przekształcony w pałac. W XVI wieku został poważnie zniszczony. Budowa nowego  zamku Albrechta von Wallensteina trwała w latach w 1625-1633. Zamek był kilka razy niszczony przez pożary. W XIX wieku właścicielem zamku zostało miasto.

Jiczyn co zobaczyć
Zamek Wallensteina – Jiczyn

Brama Valdická

Na rynek wchodzimy przez zabytkową bramę Valdická. Zbudowano ją w latach 1568-1578 z wykorzystaniem starszego, gotyckiego muru. Początkowo była dwupiętrowa, lecz po pożarze z 1589 roku została podwyższona o kolejną kondygnację.

Jiczyn co zobaczyć
Brama Valdická – Jiczyn

Spacer po Rynku

Spacerując po rynku, podziwiamy malownicze kamienice. Świetne miejsce dla fotografów pasjonatów architektury. Klimat trochę psują samochody, które mogą wjechać na rynek. Trochę nas to razi, ale w Czechach to raczej normalka.

Kościół św. Ignacego z Loyoli

Zwiedzanie kończymy wejściem do kościoła św. Ignacego z Loyoli. Zbudowano go w XIV wieku. Przez jakiś czas był kościołem jezuickim. Po dwóch dużych pożarach przebudowano go w stylu renesansowym.

Jiczyn co zobaczyć

Wnętrze robi wrażenie. Szczególnie zakrystia ze sklepieniem łukowym.  Cenne zdobienia kościoła tworzą obrazy św. Ignacego z Loyoli i Panny Marii Ruszańskiej, który jezuici otrzymali w 1637 roku z Rosji.

Inne ciekawe miejsca w Czechach opisane przez nas