PolskaKujawsko-pomorskie

Muzeum Historii Torunia w zabytkowym Domu Eskenów

Muzeum Historii Torunia

„Toruń i jego historia” – to interaktywna wystawa pokazująca dzieje Torunia. Placówka jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu. Zobaczymy tutaj mnóstwo oryginalnych eksponatów, ale wystawa zgodnie ze współczesnymi trendami w muzealnictwie bardzo mocno wykorzystuje nowinki technologiczne. Pełno tu ekranów dotykowych. Przeczytać i zobaczyć wszystkie informacje to misja bardzo trudna. Możemy też na miejscu zweryfikować swoją wiedzę historyczną. Zagadek i questów jest mnóstwo. Nowocześnie i ciekawie. Raczej jesteśmy zwolennikami tradycyjnych wystaw muzealnych, ale w tym przypadku proporcje są dobrze zachowanie. Zwiedzanie Muzeum Historii Torunia to świetna przygoda i nauka.

Muzeum Historii Torunia

Dom Eskenów

Naszą relację ze zwiedzania Muzeum Historii Torunia zaczniemy jednak od kilku słów na temat budynku, w którym się mieści. Pierwszy budynek w tym miejscu został zbudowany w XIV wieku przez burmistrza toruńskiego Henryka Hitfelda. W XVI wieku wszedł w posiadanie rodziny Eskenów. Pierwszym przedstawicielem tej fryzyjskiej rodziny w Toruniu był Erazm Esken. Dzięki małżeństwu z córką burmistrza udało mu się zrobić niezłą karierę. Zaczynał od ławnika, a skończył jako radny miejski. Miał smykałkę do inwestowania w nieruchomości. Kolejni potomkowie rozwijali finansowe i polityczne imperium stworzone przez Erazma Esken. Wystarczy wspomnieć, że łącznie wszyscy członkowie rodziny przez 163 lata zasiadali w Radzie Miasta, a przez 64 lata byli burmistrzami. Około roku 1590 gotycki dom przekształcono w renesansową rezydencję z kamiennym portalem, który prawdopodobnie wykonał sprowadzony z Gdańska flamandzki rzeźbiarz Wilhelm van den Blocke.

Od 1844 r. kamienica ta była własnością firmy kupieckiej L. Damman i Kordes, która dokonała radykalnych przekształceń, pozbawiając budynek wielu gotyckich i renesansowych cech, ujednolicając go w stylu klasycznym i przeznaczając na spichrz. W takim kształcie przetrwał do dziś.

Muzeum Historii Torunia

Ród Eskenów wygasł w roku 1714 po bezpotomnej śmierci Daniela IV Eskena. Dom kilka razy zmieniał właściciela. Od roku 1844 kamienica należała do firmy kupieckiej L. Damman i Kordes. Wtedy dokonano radykalnej przebudowy. Budynek stracił wiele gotyckich i renesansowych cech. Dom Eskenów przerobiono na spichrz. Obecnie podziwiamy budynek właśnie po tych przeróbkach. Dom często nazywany jest “czerwonym spichrzem”.

Muzeum Historii Torunia

Wystawa prezentuje kilka epok historycznych z dziejów miasta. Podział jest bardzo czytelny.

Prahistoria

Życie człowieka na terenie Torunia od 11 tys. lat p.n.e. do wczesnego średniowiecza. 

Średniowiecze

Opis wydarzeń, które rozegrały się w Toruniu w średniowieczu. Mnóstwo oryginalnych obiektów z tego okresu. Między innymi kotwica średniowiecznego statku nazywanego “Miedziowcem”, który wydobyto z dna Zatoki Gdańskiej w roku 1975. Podczas projekcji krótkiego filmu zobaczymy, jak następował rozwój przestrzenny miasta w tamtym okresie.

Nowożytność

Na multimedialnej prezentacji zobaczymy słynny toruński dzwon Tuba Dei. Usłyszymy jego dźwięk. Zobaczymy również mnóstwo eksponatów związanych z codziennym życiem w mieście: monety, medale, elementy ubioru, dokumenty.

Twierdza Toruń

Miasto pod panowaniem Prus zostało zamienione w twierdzę. Życie całego Torunia toczyło się wokół tematów militarnych. W umocnienia i forty zainwestowano olbrzymie pieniądze. Miało to swoje ograniczenia, ale i miasto rozwijało się intensywnie. Na wystawie zobaczymy kolejne etapy rozwoju twierdzy. Zobaczymy stare mapy i mnóstwo broni palnej i białej.

Okres międzywojenny

Toruń po I wojnie znalazł się w granicach II Rzeczypospolitej. Dużą część materiałów fotograficznych i filmowych z tamtego okresy wykonali wojskowi piloci. Na odważnych czeka lot sterowcem nad Toruniem.

II wojna światowa

Wycie syren, odgłosy strzelaniny i wybuchy. To nie jest łatwa część wystawy. Poczujemy klimat wojny, dzięki prezentacji opartej na pamiętnikach Eugeniusza Przybyła.

Lata powojenne

Wystawa obejmuje lata 1945-1990. Pewnie dla niektórych będzie to podróż sentymentalna do lat dzieciństwa i młodości. Wiele eksponatów z tamtego okresu pamiętamy. Polecamy sprytnie zmontowany teledysk do piosenki Kasi Sobczyk. Oczywiście mogło zabraknąć opowieści o Solidarności i drodze do wolności.

Na koniec warto zejść klatką schodową i obejrzeć specjalną instalację opisująca najważniejsze wydarzenia z historii Torunia.

Muzeum Historii Torunia, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, ul Łazienna 16. Godziny otwarcia: w sezonie od 1 maja do 30 września – od wtorku do niedzieli w godz 10.00-18.00. Poza sezonem od 1 października do 30 kwietnia w godz od 10.00-16.00. W poniedziałki zamknięte. Ceny biletów: bilet normalny- 18 zł, ulgowy- 15 zł. UWAGA – w środy wstęp na wystawy stałe i czasowe jest bezpłatny.     Ostatnia aktualizacja- listopad 2022.

Toruń zwiedzaliśmy na zaproszenie Lokalnej Organizacji Turystycznej Toruń oraz organizacji Mój Toruń.

Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.