LubuskiePolska

Pałac w Zatoniu – malownicze ruiny udostępnione do zwiedzania za darmo

Pałac w Zatoniu

Pałac w Zatoniu, choć dotrwał do naszych czasów w formie trwałej ruiny to bardzo ważny zabytek w województwie lubuskim. Malownicze ruiny zwiedza się za darmo. Nawet w nocy można obejrzeć pałac. Efektowne i kolorowe podświetlenie, zmieniające się co kilka sekund tworzą niesamowity spektakl. Dokładamy do tego cudowny park i mamy miejsce wyjątkowe, Odwiedzając Zieloną Górę do Zatonia należy koniecznie przyjechać.

Spis treści

Pałac w Zatoniu
Pałac w Zatoniu

Jak dojechać do Pałacu w Zatoniu

Zatonie znajduje się w odległości 10 km od centrum Zielonej Góry. Samochodem najłatwiej dojechać drogą wojewódzką nr 283. Można też dojechać komunikacją miejską. Do Zatonia kursuje autobus 30B, wysiadamy na przystanku – Zatonie Parkowa. Turystą podróżujących na dwóch kółkach polecamy ścieżkę rowerową: Zielona Góra-Zatonie-Otyń-Nowa Sól

Pałac w Zatoniu
Pałac w Zatoniu
Pałac w Zatoniu
Pałac w Zatoniu

Parking przy Pałacu w Zatoniu

Pałac z Zatoniu to miejsce przyjazne dla turystów pod każdym względem. Przyjeżdżając samochodem nie będziecie mieli żadnych problemów ze znalezieniem wolnego miejsca na bezpłatnym parkingu przy pałacu ulicy Księżnej Doroty.

Pałac w Zatoniu
Pałac w Zatoniu
Pałac w Zatoniu
Pałac w Zatoniu

Zwiedzanie ruin i parku

  • Wejście na teren parku i zwiedzanie ruin jest bezpłatne,
  • Po zmroku pałac jest podświetlany,
  • przy pałacu znajduje się informacja turystyczna i klimatyczna kawiarenka,
  • łączna długość alejek spacerowych wynosi 4 km,
  • symbolem parku jest czosnek niedźwiedzi, który kwietnia w maju,
  • ruiny i pałac przystosowane są do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne,
  • można spacerować z psem.
Pałac w Zatoniu
Pałac w Zatoniu
Pałac w Zatoniu
Pałac w Zatoniu

Historia Pałacu w Zatoniu

Zatonie (niem. Günthersdorf) to dawna wieś położona 10 km od centrum Zielonej Góry, wzmiankowana już w 1305 r. W roku 2015 Zatonie zostało włączone w granice administracyjne Zielonej Góry. Pałac w Zatoniu zbudowano w roku 1689. Właścicielem obiektu i dóbr zatorskich był Balthazara von Unruh. Pierwotnie był to barokowy dwór. W roku 1809 kupił go książę żagański Piotr Biron z myślą o przekazaniu go w posagu dla najmłodszej córki. Doroty de Talleyrand-Périgord wyszła za mąż w tym samym roku, ale zamieszkała tu dopiero w latach 40. XIX wieku i wtedy zaczyna się najlepszy czas w historii pałacu.

Pałac w Zatoniu
Pałac w Zatoniu

W 1841 Zatonie odwiedził król Prus Fryderyk Wilhelm IV. Koncerty w pałacu dawał kompozytor Franciszek Liszt. W latach 1842–1843 dwór przebudowano i powstał klasycystyczny pałac. Budynek podwyższono  o jedno piętro i dobudowano nową część. Autorem projektu przebudowy dworu prawdopodobnie był W. Gurlt, książęcy urzędnik ds. budowlanych z Otynia.  W tym samym czasie zaczęto także przekształcać park wokół pałacu. W tym przypadku pojawia się kilka nazwisk projektantów. Może kiedyś historycy ustalą jedną wersję.

Pałac w Zatoniu
Pałac w Zatoniu

Po śmierci księżnej Doroty w roku 1862 właścicielem pałacu został jej młodszy syn, Aleksander Edmund markiz de Talleyrand-Périgord. Z jego inicjatywy na początku lat siedemdziesiątych XIX w. pałac wraz z przyległą oranżerią zostały przebudowane według projektu A. Jaekela. Pałac w Zatoniu miał jeszcze dwóch właścicieli, byli nimi: Karl Rudolf Friedenthal i Renata von Lancken-Wakenitz. W roku 1945 pałac spalili sowieci. W formie ruiny zachował się do naszych czasów. W 2018 roku zabezpieczono ruiny pałacu oraz udostępniono je dla turystów.

Pałac w Zatoniu
Pałac w Zatoniu

Park z Zatoniu – Łąka Joanny i Dąb Talleyranda

Łąka Joanny jest centralnym miejscem w parku i głównym elementem całej kompozycji. Nazwa upamiętnia starszą siostrę księżnej Doroty, która sprzeciwiła się woli ojca i poszła za głosem serca. Uciekła z muzykiem, w którym się zakochałam bez pamięci. Dąb Talleyranda to najbardziej imponujące drzewo w parku. Karol Maurycy Talleyrand był wybitnym francuskim politykiem przełomu XVIII i XIX wieku. To on wprowadził księżną Dorotę na europejskie salony. Z czasem stała się jego doradczynią, kochanką, towarzyską życia, a po jego śmierci spadkobierczynią wielkiego majątku.

Pałac w Zatoniu
Dąb Talleyranda – Pałac w Zatoniu
Pałac w Zatoniu
Park – Pałac w Zatoniu

Inne ciekawe miejsca opisane przez nas

Pałac w Zatoniu
Pałac w Zatoniu

Internetowy przewodnik po Polsce

Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.

Pałac w Zatoniu
Pałac w Zatoniu
Pałac w Zatoniu
Pałac w Zatoniu