PolskaPoznańWielkopolskie

Dziewicza Góra- najwyższe wzniesienie w Puszczy Zielonce

Wieża przeciwpożarowa na Dziewiczej Górze jest udostępniona do zwiedzania.

Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka jest świetnym miejscem na spacery i wycieczki rowerowe. Dla mieszkańców zanieczyszczonego miasta Poznań to prawdziwy raj. Jeśli nie udało się wam wyjechać na weekendowy wypad w góry to nie martwcie się. Doskonałe szlaki turystyczne znajdziecie w Puszczy Zielonce. I choć jesteśmy na Nizinie Wielkopolskiej to zaznamy trochę górskiego klimatu

Dziewicza Góra to najwyższe wzniesienie w Puszczy Zielonce. Ma wysokość 144 m n.p.m. Na mapie wygląda to skromnie, ale wspinając się na szczyt, trochę się zmęczycie. Szczególnie po okresie pracy zdalnej w domu i wielogodzinnego siedzenia przy komputerze możecie mieć problem. Miejsce to jest znakomite dla osób, które chcą potrenować przed wyprawą w góry. Kiedy nasz Maks miał dwa lata, właśnie tutaj sprawdzaliśmy, jak poradzi sobie z planowaną przez nas wycieczką do Kotliny Kłodzkiej. Później po szlakach wokół Dziewiczej Górzy wędrowaliśmy jeszcze kilka razy. Stąd mamy fotki zrobione o różnych porach roku.

Nazwa wzniesienia pochodzi od zakonu cysterek, któremu w roku 1242 roku książę Przemysł I nadał te tereny. Ciekawostką jest występowanie w okolicy owada o nazwie czerwiec polski. Prawdopodobnie hodowały go zakonnice i przetrwał on w dość dużej populacji. Owad ten aż do połowy XIX wieku używany był w przemyśle tekstylnym i farbiarskim do wyrobu czerwonego barwnika. Do tego celu używano proszku z larw tego ciekawego robaczka. Sprawdziliśmy w internecie, jak wygląda czerwiec. Wytężaliśmy wzrok, ale nie udało nam się nam go upolować na fotce. Powstało za to kilka ciekawych zbliżeń.

Opowiemy jeszcze mało znaną legendę. Dawno temu w okolicznych lasach żył olbrzymi niedźwiedź. Podczas polowania został trafiony strzałą. Uciekł, ale strasznie cierpiał. Zaszył się w gęstwinie i chciał przeczekać, aż rana się zagoi. Wtedy pojawiła się młoda dziewczyna (oczywiście piękna), która nie przestraszyła się groźnego stwora, a widząc ranę, postanowiła pomóc i opatrzyć. Wtedy stał się cud. Niedźwiedź zamienił się w młodego rycerza (oczywiście przystojnego). Okazało się, że był on pod wpływem zaklęcia. Tylko dobry uczynek obcej osoby mógł go odczarować. Dziewczyna miała na imię Anna. Potem było szczęśliwe zakończenie, czyli huczne wesele.

Wieża widokowa

W roku 1992 wielki pożar strawił 250 ha lasu. Pojawił się plan budowy wieży przeciwpożarowej. Powstała dopiero w roku 2005. Ma wysokość 40 metrów. Na jej szczycie znajduje się dostępny dla turystów taras widokowy. Warto pokonać 172 stopnie i podziwiać panoramę Poznania. Na wieży byliśmy kilka razy, ale ciągle nie możemy trafić na dobrą pogodę. Smog unoszący się nad miastem psuje fotografie. Taras widokowy dostępny jest w noc sylwestrową. Można stąd obserwować niebo oświetlone przez fajerwerki i race.

Ścieżki edukacyjne

Po okolicy można wędrować po ścieżce przyrodniczo-leśnej składającej się z 17 przystanków. Mamy do wyboru dwa warianty: krótszy trzykilometrowy szlak i dłuższy pięciokilometrowy. Start odbywa się z parkingu przy  Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Dziewicza Góra 4 w Czerwonaku. To najwygodniejsze rozwiązanie także dla osób, które chcą tylko dotrzeć na szczyt wzniesienia i obejrzeć wieżę.

Rodzinna gra terenowa

Mamy jeszcze jedną propozycję zabawy dla dzieci i rodziców. Na parkingu możecie rozpocząć grę terenową. Przed wami 8 przystanków i zadań. Wszystkie oznaczone tabliczką z Sówką Wędrowniczką. Można je rozwiązać w internetowym formularzu lub na karcie pracy, którą przed wyprawą musicie w domu wydrukować. Trasa ma długość tylko 1 km, więc poradzą sobie z nią maluchy w każdym wieku. Tu link do strony Nadleśnictwa skąd można pobrać potrzebne materiały, ale spokojnie wystarczy wam ta mapa.