PolskaWielkopolskie

Pałac w Rogalinie, łęgi i nadwarciańskie Enty

Pałac w Rogalinie to punkt obowiązkowy każdej wycieczki do Poznania. Pałac robi wrażenie. Do tego galeria obrazów i spacer po ogrodzie i podziwianie majestatycznych i wiekowych dębów na łęgach nad Wartą.

Pałac wybudował w latach 1770-1776 Kazimierz Raczyński, pełniący urząd pisarza koronnego. W latach 70. XVIII wieku Rogalin szybko stał się centrum życia towarzyskiego, politycznego i kulturalnego. Kazimierz Raczyński podejmował tu mnóstwo ważnych i sławnych gości. Autorem projektu pałacu był przypuszczalnie twórca z kręgu saskich architektów działających ówcześnie w Warszawie. W trakcie budowy pojawił się projekt klasycystycznej elewacji budynku. Zrealizowano go częściowo. W latach 1817-1820 wnuk Kazimierza, Edward Raczyński stworzył park krajobrazowy i wybudował kościół pw św. Marcelina z mauzoleum Raczyńskich w najniższej kondygnacji. Budynek wzorowany jest rzymskiej świątyni Maison Caree w Nimes we Francji. W końcu XIX wieku Edward Aleksander Raczyński i jego żona Róża z Potockich, przekształcili dawną barokową salę jadalną na neobarokową bibliotekę  według projektu Zygmunta Hendla. W 1910 roku powstał budynek galerii, w którym umieszczono dostępną dla publiczności kolekcję malarstwa europejskiego i polskiego przełomu XIX i XX wieku, uznawaną przed II Wojną Światową za najlepszy zbiór malarstwa współczesnego na ziemiach polskich.

Po II wojnie światowej pałac został przejęty przez władze PRL i w 1949 roku stał się oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu.

To koniec historii. Ruszamy na zwiedzanie

Zaczynamy od powozowni. Stare drewniane budynki w roku 1801 zastąpiono murowanym. Dzisiaj obejrzymy tu wystawę starych powozów.

Potem idziemy do galerii obrazów stworzonej przez Edwarda Aleksandra Raczyńskiego, który był wybitnym znawcą sztuki. Obrazy kupował od lat 80. XIX wieku do lat 20. XX wieku. Kolekcja liczyła prawie 500 dzieł sztuki. Oczywiście na wystawie zobaczymy o wiele mniej. Warto wspomnieć o obrazach Malczewskiego, Gierymskiego, Podkowińskiego, Wyspiańskiego, Matejki Fałata i Wyczółkowskiego. Jest tu kilka obrazów Olgi Boznańskiej.

Pałac zwiedzaliśmy z audioprzewodnikiem, ale po wnętrzach poruszaliśmy się w grupie. To małe utrudnienie, ponieważ trzeba dostosować się do tempa innych i czasami robi się tłoczno. Poszczególne sale i rekwizyty podobały się, ale nic nie przebije pałacowej biblioteki. Niestety to rekonstrukcja.

Dwa tysiące dębów

Rogalin to największe w Europie skupisko Dębów będących pod ochroną. Aby drzewo zostało wpisane na listę pomników przyrody, jego obwód musi wynosić ponad 2 metry. Takich zabytkowych dębów w tym miejscu znajduje się 2 tysiące. Ta liczba robi wrażenie. Spacer tutaj dostarcza wielu wrażeń. Drzewa rosną w parku, ale znajdziemy je również na terenach nadwarciańskich. Tu chyba wyglądają najpiękniej. Dla fotografów to znakomite miejsce do wykonania cudownych zdjęć. Mgła, śnieg, słońce, deszcz powodują, że w zmieniających się warunkach otrzymujemy zupełnie inne fotografie. Wielu amatorów fotografii pojawia się tutaj nawet w nocy. Powstają niesamowite zdjęcia.

Chroniony szkodnik

Z dębami w Rogalinie jest pewien problem. Chronione drzewa zżera Kozioróg dębosz, chrząszcz, który również znajduje się pod ścisłą ochroną. Larwy tego owada przez 5 lat żyją wewnątrz dębu i drążą korytarze. Przyrodnicy spierają się, czy to one są głównym powodem umierania drzew. Kozioróg wybiera drzewa stare, czy przyspiesza w ten sposób śmierć drzewa, trudno określić. W Rogalinie znajdziemy dęby o obwodzie 9 metrów. Nawet te martwe ciągle objęte są ochroną i zaliczane są do pomników przyrodników.

Święte drzewa

Najsławniejsze dęby w Rogalinie noszą imiona Lech, Czech i Rus. To nawiązanie do legendy opisującej jak powstało państwo polskie. Znamy ją wszyscy, ale wydarzenia w przeszłości wyglądały trochę inaczej. Dąb był drzewem świętym dla naszych pradziadów. Szczególnie drzewa potężne i stare otoczone były czcią i szacunkiem. Wiedzieli o tym duchowni chrześcijańscy i misjonarze krzewiący nową wiarę. Ze szkolnych podręczników historii znamy datę 966. Wtedy Mieszko I wraz ze swoim dworem przyjął chrześcijaństwo. Nie był to jednak proces szybki. Wiele plemion nawet przez kolejne wieki pozostawało przy dawnej wierze. Ponieważ dęby były uważane za święte, to w ramach walki ze starą wiarą trafiały pod topór.

Enty

Tolkienowskie Enty istnieją. Nie mogło ich zabraknąć w naszej relacji ze spaceru po nadwarciańskich łąkach w Rogalinie. Fotografujemy je kolejny raz, ale zawsze czujemy dreszczyk emocji. Mityczne stwory rozbiegły się po łące i stoją na straży. Majestatyczne, dumne i groźne. Szepcą coś w prastarym języku. Co chcą nam powiedzieć?

Nadwarciańskie łąki pięknie wyglądają, kiedy zakwitną. Kolorowe i kwieciste dywany.

Na koniec czekała nas wizyta w okolicach kościoła pw św. Marcelina. Niestety kościół był zamknięty. Będziemy musieli tu wrócić w niedzielę lub umówić na zwiedzanie.

PAŁAC W ROGALINIE, godziny otwarcia od wtorku do niedzieli:  2 stycznia do 31 maja – godz.9.00-16.00, 1 czerwca- 31 sierpnia – godz. 10.00-17.00, 1 września- 31 października godz. 9.00-16.00, 2 listopada- 31 listopada godz 9.00-15.00. W poniedziałki zawsze zamknięte. CENY BILETÓW: pałac, galeria obrazów, gabinet londyński, galeria antenatów, powozownia – bilet normalny 45 zł, ulgowy- 30 zł. Pałac -bilet normalny 20zł, ulgowy 13 zł. Galeria obrazów- bilet normalny 20zł, ulgowy 13 zł. Gabinet londyński i galeria antenatów- bilet normalny 8zł, ulgowy 5 zł. Powozownia- bilet normalny 8zł, ulgowy 5 zł. Ogród i park – wstęp bezpłatny -uwaga park dostępny codziennie sezonie w godz 9.00-20.00. Poza sezonem: marzec. kwiecień, wrzesień, październik od godz 9.00-16.00. Listopad, grudzień, styczeń, luty od godz 9.00-16.00. UWAGA -we wtorki wstęp do muzeum jest bezpłatny, ale trzeba zgłosić się po darmowe bilety w kasie. Ostania aktualizacja – listopad 2022