Rogalin

 

rogalin pałac dęby rogalińskie raczyński

 

Park w Rogalinie i tereny nad Wartą to jedna z naszych ulubionych tras spacerowych w okolicach Poznania. Często tu się pojawiamy całą rodziną. Dojazd samochodem nie zajmuje wiele czasu. W weekendy to kwestia kilku minut, w dni powszednie może być trochę gorzej, ponieważ łatwo utknąć w korku. Na miejscu nie ma problemu z parkingiem, do dyspozycji turystów jest ich kilka i to bezpłatnych. Opłaty pobierane są sporadycznie. Możemy się ich spodziewać na przykład w długi weekend majowy.

 

rogalin pałac dębyrogalińskie

 

Pałac

Największą atrakcją w Rogalinie jest Pałac Raczyńskich. Całkiem niedawno przeszedł generalny remont i przez długi okres był zamknięty dla turystów. Dzisiaj możemy już go zwiedzać. W pałacu znajduje się galeria malarstwa z kolekcji Edwarda Raczyńskiego. To ponad 500 obrazów. Zobaczymy tu dzieła Malczewskiego, Gierymskiego, Podkowińskiego, Wyspiańskiego, Fałata, Wyczółkowskiego. Ponieważ po remoncie w pałacu jeszcze nie byliśmy nie będziemy opisywać go dokładnie. Czekamy aż Maks trochę podrośnie i wtedy wejdziemy do środka. Na razie spacerujemy po okolicy.

 

 

Dwa tysiące dębów

Rogalin to największe w Europie skupisko Dębów będących pod ochroną. Aby drzewo zostało wpisane na listę pomników przyrody jego obwód musi wynosić ponad 2 metry. Takich zabytkowych dębów w tym miejscu znajduje się 2 tysiące. Ta liczba robi wrażenie. Spacer tutaj dostarcza wielu wrażeń. Drzewa rosną w parku, ale znajdziemy je również na terenach nadwarciańskich. Tu chyba wyglądają najpiękniej. Dla fotografów to znakomite miejsce do wykonania cudownych zdjęć. Mgła, śnieg, słońce, deszcz powodują, że w zmieniających się warunkach otrzymujemy zupełnie inne fotografie. Wielu amatorów fotografii pojawia się tutaj nawet w nocy. Powstają niesamowite zdjęcia.

 

 

Chroniony szkodnik

 

Z dębami w Rogalinie jest pewien problem. Chronione drzewa zżera Kozioróg dębosz, chrząszcz, który również znajduje się pod ścisłą ochroną. Larwy tego owada przez 5 lat żyją wewnątrz dębu i drążą korytarze. Przyrodnicy spierają się, czy to one są głównym powodem umierania drzew. Kozioróg wybiera drzewa stare, czy przyspiesza w ten sposób śmierć drzewa trudno określić. W Rogalinie znajdziemy dęby o obwodzie 9 metrów. Nawet te martwe ciągle objęte są ochroną i zaliczane są do pomników przyrodników.

Święte drzewa

 

Najsławniejsze dęby w Rogalinie noszą imiona Lech, Czech i Rus. To nawiązanie do legendy opisującej jak powstało państwo Polskie. Znamy ją wszyscy, ale wydarzenia w przeszłości wyglądały trochę inaczej. Dąb był drzewem świętym dla naszych pradziadów. Szczególnie drzewa potężne i stare otoczone były czcią i szacunkiem. Wiedzieli o tym duchowni chrześcijańscy i misjonarze krzewiący nową wiarę. Ze szkolnych podręczników historii znamy datę 966. Wtedy Mieszko I wraz ze swoim dworem przyjął chrześcijaństwo. Nie był to jednak proces szybki. Wiele plemion nawet przez kolejne wieki pozostawało przy dawnej wierze. Ginęli ludzie, ale również drzewa, które były przez nich uważane za święte. W tamtym okresie pod topór trafiło wiele starych dębów.

Przydatne informacje

 

Poniżej link do strony muzeum z godzinami otwarcia i dokładnymi cenami biletów. W poniedziałek pałac zamknięty, za to w piątek zwiedzamy za darmo, choć pamiętajcie, że bilet trzeba odebrać w kasie. Opcji biletów jest wiele w zależności od miejsc, które chcemy zobaczyć. Karnet na wszystko kosztuje 35 złotych, ulgowy 25 złotych.

http://rogalin.mnp.art.pl/strona/zwiedzanie/zwiedzanie-godziny-otwarcia-regulaminy

http://rogalin.mnp.art.pl/strona/zwiedzanie/zwiedzanie-bilety-sciezki-zwiedzania