WęgryEuropa

Tapolca – pływamy łódką po podziemnym jeziorze

Topolca

Tapolca to niewielkie miasteczko położone blisko Balatonu na Węgrzech. Każdego roku przyciąga tysiące turystów, chętnych zobaczyć podziemne jezioro położone pod centrum miasta. Największą atrakcją jest pływanie łódką po krystalicznie czystych wodach jeziorka krasowego.

Spis treści

pływamy łodzią po podziemnym jeziorze
Szlak wodny nie jest długi, ale prezentuje się obłędnie

Informacje praktyczne

 • Tapolca znajduje się w odległości 20 km od Balatonu
 • podziemne jezioro wchodzi w skład Parku Narodowego (Balatonfelvidéki National Park)
 • bilet wstępu kosztuje 3700 HUF, sprzedaż biletów to dość skomplikowany proces, poniżej wszystko dokładnie wyjaśnimy,
 • w ramach pełnego biletu oglądamy film o geologii regionu, zwiedzamy wystawę i pływamy łódką pod ziemią,
 • zwiedzanie jest tylko z przewodnikiem w języku węgierskim,
 • przewodnik w języku angielskim dostępny jest po wcześniejszym zarezerwowaniu,
 • dostępny jest   system AUDIO-GUIDE (z kodem QR) w języku polskim,
 • nie wolno zwiedzać z psami,
 • tuż przed wejściem znajduje się płatny parking (opłata w parkomacie),
 • duży, darmowy parking jest w odległości 200 m od wejścia.
 • przybliżony czas zwiedzania to 15 godziny.
Topolca podziemna trasa turystyczna
Oprócz podziemnej trasy wodnej są też tunele, które trzeba pokonać

Sprzedaż biletów

Podziemne jezioro w Tapolca cieszy się olbrzymią popularnością wśród turystów. Niestety z każdym rokiem ich przybywa, dlatego pojawiają się kłopoty ze zwiedzaniem. Najgorzej jest w sezonie letnim. Około 30 procent biletów na dany dzień sprzedawana jest w internecie. Pozostałe bilety trafiają do kasy i sprzedawane są na zasadzie, kto pierwszy ten lepszy. W wysokim sezonie przez internet trzeba rezerwować bilety nawet z kilkudniowym wyprzedzeniem. Kasa biletowa otwierana jest o godzinie 9 rano. Bilety kupujemy na określoną godzinę. Na ogół około południa wszystkie bilety są już sprzedane. Taka sprzedaż biletów powoduje, że czeka nas kilka przymusowych godzin spędzonych w mieście.

Podziemny korytarz pod miastem Topolca
Podziemny korytarz pod miastem Topolca

Godziny otwarcia i ceny biletów

spływ łódką po podziemnym jeziorze
Kto następny?

Najdogodniejsze parkingi

Wejście do podziemnego jeziora znajduje się w samym centrum miasta, gdzie obowiązuje płatna strefa parkowania. Tuż przed wejściem znajduje się dużo miejsc parkingowych, ale polecamy darmowy parking położony w odległości zaledwie 200 m od wejścia. To najwygodniejsze rozwiązanie, nie przejmuje się wtedy, że możecie przekroczyć opłacony czas za parking.

Podziemna trasa to super atrakcja dla dzieci
Podziemna trasa to super atrakcja dla dzieci

Dodatkowe atrakcje w centrum miasta

Jak większość turystów z powodu trochę dziwnego sposobu sprzedaży biletów zostaliśmy na 2 godziny zatrzymani w mieście. Przypuszczamy, że w podobnej sytuacji znalazło się wiele osób. Na szczęście miasteczko ma kilka ciekawych miejsc. Spacerowaliśmy wokół malowniczego jeziora i rzeki, gdzie znajduje się kilka klimatycznych kawiarni. Podziwialiśmy malowniczy młyn z wielkim wodnym kołem.

Młyn wodny nad stawem w centrum miasta Topolca
staw młyński w Topolca
Nad wodą znajduje się kilka klimatycznych kawiarni

Podziemne jezioro krasowe

W roku 1912 pod miastem odkryto prawdziwy labirynt podziemnych korytarzy. Jaskinie znajdują się 15-20 metrów pod ziemią. Łącznie liczą około 5 kilometrów. Znaczna część zalana jest wodą. Jest jezioro i podziemne rzeki. 15 lat temu powstała podziemna trasa turystyczna, po której można pływać łódką. Zapowiadała się świetna przygoda.

Woda w podziemnym jeziorze jest krystalicznie czysta
Woda w podziemnym jeziorze jest krystalicznie czysta

Nasze wrażenia ze zwiedzania

Zanim zeszliśmy do podziemnych korytarzy czekało nas zwiedzanie muzeum z przewodnikiem, który mówił tylko po węgiersku. Potem było wspólne oglądanie filmu, oczywiście też w języku, w którym powtórzenie jednego słowa to niezły wyczyn. Szkoda, bo pod względem geologicznym to bardzo ciekawe miejsce. Węgrzy mają w ogóle dziwne podejście. Wsadzają do łódki turystów i nara, radź sobie sam. W wąskich i niskich korytarzach wiele osób miało poważny problem. Do tego łódki były metalowe, każde otarcie o skałę kończyło się głośnym zgrzytem powtarzanym przez echo. Woda przez cały rok ma stałą temperaturę wynoszącą  20 stopni. Nasz Maks rwał się do kąpieli. Bajecznie przezroczysta i podświetlona woda kusiła.

Sterowanie łódką nie jest łatwe
Sterowanie łódką nie jest łatwe

Artykuły o ciekawych miejscach na Węgrzech

Poznajcie inne nasze artykuły o ciekawych miejscach na Węgrzech. W każdym znajdziecie przydatne informacje praktyczne o cenach biletów, godzinach otwarcia i parkingach. Dodatkowo opisy, historia, nasze wrażenia i oceny oraz mnóstwo fotek.

Woda w podziemnym jeziorze jest podświetlona
Woda w podziemnym jeziorze jest podświetlona