Broumowskie Ściany (Broumovské stěny) – piękne i darmowe skalne miasto w Górach Stołowych

Broumowskie Ściany (Broumovské stěny) to pasmo górskie w Czechach wchodzące w skład Gór Stołowych. Na tym obszarze poprowadzono mnóstwo ciekawych i widowiskowych szlaków. Dla wielu turystów dużą zachętą do wędrówki po Broumowskich Ścianach będzie fakt, że wszystkie trasy tutaj są bezpłatne i niezbyt zatłoczone. Przygotowaliśmy szlak o długości 9,7 km, który pozwala dobrze poznać charakter tego pasma, a przede wszystkim zobaczymy Božanovský Špičák, najwyższy szczyt Broumowskich Ścian.
Spis treści
- Informacje praktyczne – Broumovské stěny
- Krótka charakterystyka Broumowskich Ścian
- Mapa naszego szlaku (odległość 9,7 km)
- Polecany przez nas parking
- Božanovski Špičák – najwyższy szczyt Broumowskich Ścian
- Koruna i widowiskowe formacje skalne
- Kamienna Brama
- Mroczny droga wśród skał
- Inne ciekawe miejsca w okolicy opisane przez nas
- Internetowy przewodnik po Polsce

Informacje praktyczne – Broumovské stěny
- Broumowskie Ściany to pasmo górskie w Górach Stołowych po czeskiej stronie.
- Od polskiej granicy dojedziecie bez potrzeby kupowania czeskiej winiety.
- Wszystkie szlaki w skalnym mieście Broumowskie Ściany są bezpłatne.
- Niestety większość parkingów jest płatna.
- Po szlakach można wędrować z psem.


Krótka charakterystyka Broumowskich Ścian
Broumovské stěny zbudowane są z piaskowców. Nie będzie to duże zaskoczenie, przecież jesteśmy w Górach Stołowych. Ciekawostką będzie fakt, że tędy przebiega Europejski Dział Wodny, czyli dział wód między zlewiskami Adriatyku, Morza Czarnego i Morza Śródziemnego, a zlewiskami Morza Bałtyckiego, Morza Północnego oraz rzek wpadających bezpośrednio do Atlantyku. Płyta piaskowcowa tworząca Broumovské stěny nachylona jest w kierunku południowym. Natomiast od północy mamy klasyczną kuestę, czyli stromy uskok. Od tych widowiskowych pionowych ścian pochodzi nazwa pasma. Božanovský Špičák (773 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Broumowskich Ścian.


Mapa naszego szlaku (odległość 9,7 km)
Długość naszego szlaku wynosi dokładnie 9,7 km. Z parkingu wędrujemy szlakiem czerwonym. Potem schodzimy na szlak żółty i robimy małą pętlę w okolicach Božanovskego Špičáka. Następnie idziemy chwilę szlakiem zielonym, by w drodze na Korunę wejść na szlak żółty. W drodze powrotnej zahaczamy o Skalną Bramę, najczęściej fotografowaną formację skalną w Broumowskich Ścianach. Tutaj tworzą się kolejki chętnych do selfie.

Polecany przez nas parking
Za miejscowością Suchy Dul znajduje się duży płatny parking. Za cały auto zaparkowane na cały dzień zapłacimy 100 CZK. Można też płacić w złotówkach. Opłaty na ogół pobiera parkingowy. Parking jest duży. Dodatkowo można parkować na łące obok, więc zawsze znajdziecie tu wolne miejsce. Dla ułatwienia nawigacji publikujemy pinezkę z mapy Google z dokładną lokalizacją parkingu.


Božanovski Špičák – najwyższy szczyt Broumowskich Ścian
Z parkingu po kilkunastu metrach wędrówki wchodzimy na szlak czerwony. Około 1,3 km idziemy po nudnej asfaltowej drodze. Na chwilę jedynie można odbić w odgałęzienie szlaku w lewo prowadzące na punkt widokowy Slavenská vyhlídka. Prawdziwie górski i widowiskowy szlak zacznie się po wejściu na drogę oznaczoną żółtym kolorem. W drodze na Božanovski Špičák będziemy przechodzili obok widowiskowych formacji skalnych. Będą klasyczne skalne grzyby i małe labirynty. To bardzo piękny odcinek szlaku, którego ukoronowaniem jest podziwianie najwyższego szczytu w Broumowskich Ścianach. Niestety szlak żółty przebiega tylko obok, a wejście na Božanovski Špičák jest raczej misją dla fanów wspinaczki. Za to w okolicy szczytu znajdują dwa znakomite punkty widokowe.


Koruna i widowiskowe formacje skalne
Szlak żółty doprowadzi nas w okolice Koruny (772 m n.p.m.). W tym przypadku też nie ma mowy o zdobywanie szczytu. Szlak przechodzi tylko obok i doprowadzi nas na punkt widokowy. W drodze na Korunę będziemy przechodzić obok wielu świetnych formacji skalnych, które doczekały się nawet własnych nazw: Skalní útvar Kačenka, Kovadlina, Velbloud, Želva, Čertovo sedlo.


Kamienna Brama
Następnie szlak żółty prowadzi w stronę Kamiennej Bramy, ale uważajcie, żeby dotrzeć do niej musicie odbić w prawo. Stoi tu co prawda drogowskaz, ale zauważyliśmy, że wielu turystów przechodzi obok i idzie dalej. Kamienna Brama to zdecydowanie najpopularniejsza formacja skalna w całych Broumowskich Ścianach. Miejsce, gdzie powstają tysiące selfie, a do ich wykonania ustawia się często kolejka.


Mroczny droga wśród skał
Ostatni odcinek szlaku prowadzi przez tereny o zupełnie innym krajobrazie. Wędrujemy przez ciemny las, mijamy skalne ściany i doliny z górskimi potokami. Promienie słoneczne mają tu problem z dotarciem. Jest mroczno, wilgotno i wokół pełno mchów i porostów. To klimat prosto z filmów fantasy o dziwnych stworach kryjących się w ciemności. Nam ten odcinek bardzo się podobał. Rzadko kiedy na szlakach górskich na tak krótkim odcinku możemy podziwiać tak częste zmiany krajobrazu. Pod tym względem Broumovské stěny wymiatają. Mamy tu pionowe ściany skalne, punkty widokowe, skalne grzyby, labirynt, liczne punkty widokowe i mroczny las z widowiskowymi głazami. Polecamy wszystkim ten szlak.


Inne ciekawe miejsca w okolicy opisane przez nas
- Góry Stołowe są magiczne – przedstawiamy najpiękniejsze szlaki, opisujemy największe atrakcje i tajemnicze miejsca – lista TOP 10 atrakcji Gór Stołowych
- Teplickie Skały – opis szlaku, mapa, ceny biletów i mnóstwo przydatnych informacji
- Skalne Miasto Adrspach – największe, najpiękniejsze, najpopularniejsze…
- Czerwona Skała – fascynująca formacja skalna w dawnym kamieniołomie we wsi Golińsk
- Szczeliniec Wielki – limitowane wejścia, bilety i trasa
- Błędne skały – wciągamy brzuchy na szlaku
- Ostas – skalne miasto w Czechach bez biletów i blisko polskiej granicy
- Skalna Czaszka – oryginalna formacja skalna w Górach Stołowych


