Fort Karola – uroczy i krótki szlak na punkt widokowy w miejscu ruin pruskiego fortu

Fort Karola znajduje się na górze Ptak (841 m n.p.m.) w Górach Stołowych. Dzisiaj to ruiny, w zasadzie kilka kamiennych bloków i widowiskowy łuk, ale za to z ruin rozpościera się super widok na okolicę. Szlak prowadzący jest krótki. Jednak trzeba pokonać dość duże przewyższenie i wiele osób może tu się trochę zmęczyć. Ten krótki szlak jest idealny dla rodzin z dziećmi.
Spis treści
- Informacje praktyczne
- Parking na Lisiej Przełęczy
- Mapa naszego szlaku
- Góra Ptak
- Fort Karola
- Fort Karola współcześnie
- Inne ciekawe szlaki w okolicy
- Nasz darmowy przewodnik po Górach Stołowych

Informacje praktyczne
- Fort Karol znajduje się na szczycie góry Ptak ( 841 m n.p.m.)
- Z fortu pozostały ruiny, wejście na teren jest bezpłatne.
- To teren Parku Narodowego Gór Stołowych, więc wędrujemy tylko po wyznaczonych szlakach, w tym przypadku szlakiem zielonym, potem odbijamy w prawo na ścieżkę do Fortu Karola oznaczoną zielonymi trójkątami.
- Bezpłatny parking znajduje się na Lisiej Przełęczy
- Szlak jest bardzo krótki (526 m)i, pokonanie go zajmuje dosłownie kilka minut. Warto go przedłużyć o wędrówkę na Narożnik lub Białe Skały.
- To doskonałe miejsce na wycieczkę rodzinną, oczywiście jeśli dziecko wędruje samo, ponieważ wjazd wózkiem dziecięcym jest tutaj niemożliwy.


Parking na Lisiej Przełęczy
Najdogodniejszy parking znajduje się na Lisiej Przełęczy. Jest darmowy, więc w sezonie i w weekendy może być problem ze znalezieniem wolnego miejsca. Uważajcie też, żeby stawiając auto na tym parkingu nie zagrodzić drogi wjazdowej do lasu. Pracownicy Parku Narodowego wystawiają za to mandaty. Nie warto również ryzykować i pozostawiać samochodu na poboczu. Tu obowiązuje zakaz parkowania, choć wiele osób pozostawia tu auto. Mandatów często nie dostają, ale różnie może się zdarzyć. Dla ułatwienia nawigacji publikujemy pinezkę w mapy Google z dokładną lokalizacją parkingu na Lisiej Przełęczy. Jest jeszcze bliżej położony parking przy Białych Skałach, ale tu jeszcze trudniej zaparkować auto.


Mapa naszego szlaku
Choć szlak jest bardzo krótki, to jednak zdecydowaliśmy się opublikować mapę szlaku. Z parkingu krótki odcinek idziemy wzdłuż drogi asfaltowej. Na tym odcinku zachowajcie dużą ostrożność. Po kilkunastu metrach skręcamy w lewo i idziemy ostro w górę po widowiskowej ścieżce pełnej kamieni i korzeni drzew.
Góra Ptak
Ptak (niem. Vogelberg, 841 m n.p.m.) to wzniesienie położone jest na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych około 1,2 km na południowy wschód od Karłowa, blisko Lisiej Przełęczy. Szczyt ten zbudowany jest z piaskowców stanowiących najmłodsza warstwę Gór Stołowych. Zbocze zachodnie jest łagodne i właśnie po nim wspinamy się szczyt, Pozostałe zbocza tworzą widowiskowe pionowe ściany. Będziecie je podziwiać z platformy widokowej, kiedy spojrzycie w dół, to nie jedna osoba poczuje lekki zawrót głowy. Teren wokół porośnięty jest lasem świerkowym. Kiedyś drzew tu nie było i na pewno widoki na okolicę były o wiele lepsze.


Fort Karola
Fort Karola (niem. Blockhaus, Fort Carl) to pozostałości fortu na Górze Ptak (841 m n.p.m.) koło Lisiej Przełęczy. Fort wybudowano w 1790 r., z rozkazu króla Prus Fryderyka Wilhelma II jako niewielką strażnicę na granicy Prus i Austrii. Po zajęciu Śląska przez Prusy obawiano się odwetu Austrii, więc postanowiono umocnić granicę. Ten fort był raczej posterunkiem obserwacyjnym i wykorzystywał znakomite położenie, umożliwiające obserwację dużego obszaru.
Posiadał kilkuosobową załogą i strzegł drogi do Radkowa, dzisiaj nazywanej Szosą Stu Zakrętów. Budowniczym Fortu Karola, nazwanego tak na cześć cesarza Karola VI, był major Bonawentura von Rauch. Planowano budowę kolejnej twierdzy. Tym razem na Szczelińcu. Forty te miały wraz z Twierdzą w Srebrnej Gorze tworzyć wspólny system obronny. Fort Karola zbudowano z wykorzystaniem miejscowego piaskowca. Fort wykorzystywał także naturalne skały na szczycie góry. Po XIX wieku strażnica została opuszczona i zaczęła popadać w ruinę.


Fort Karola współcześnie
Z fortu niewiele pozostało. Przetrwały resztki murów z bramą i oknem oraz schody na platformę widokową, która w naszych czasach została zabezpieczona metalową barierką. Stąd zobaczycie wspaniały widok na okolicę, zwłaszcza na Szczeliniec. Wewnątrz murów znajduje się dziedziniec (10 × 14 m) i kamień z zaznaczonymi stronami świata.


Inne ciekawe szlaki w okolicy
- Radkowskie Skały – widowiskowy i ceniony przez turystów szlak w Górach Stołowych
- Szlak na Skalne Grzyby w Górach Stołowych
- Szczeliniec Wielki – limitowane wejścia, bilety i trasa
- Błędne skały – wciągamy brzuchy na szlaku
- Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju
- Głazy Krasnoludków – rezerwat przyrody w okolicach wsi Gorzeszów w Górach Stołowych
- Skalna Czaszka – oryginalna formacja skalna w Górach Stołowych

Nasz darmowy przewodnik po Górach Stołowych
Listę TOP 10 największych atrakcji Gór Stołowych zebraliśmy w jednym artykule. Znajdziecie tu najpiękniejsze szlaki, punkty widokowe, atrakcje, zabytki, ale również miejsca tajemnicze i mniej znane, Zapraszamy do naszego artykułu – Góry Stołowe są magiczne – przedstawiamy najpiękniejsze szlaki, opisujemy największe atrakcje i tajemnicze miejsca – lista TOP 10 atrakcji Gór Stołowych