Ostas – skalne miasto w Czechach bez biletów i blisko polskiej granicy
Ostas to szczyt w czeskich Górach Stołowych (700 m n.p.m.) na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Broumovsko. Skały zbudowane z piaskowców tworzą widowiskowy labirynt, po którym wędrówka to prawdziwa przygoda. Trasa liczy niecałe 5 kilometrów i nie jest trudna, choć w pewnym momencie, zwłaszcza na drugim szlaku do Kocich Skał trochę trzeba się nagimnastykować. Są wąskie przejścia, strome schody i kilka drabinek, ale za skalne bloki tworzą niesamowity krajobraz.
Spis treści
- Wstęp na szlak jest darmowy
- Jak dojechać do skalnego miasta Ostas
- Informacje praktyczne
- Ostas – labirynt górny
- Kocie Skały – dolny labirynt
- Mapa naszego szlaku na skalne miasto Ostas i na Kocie Skały
Zamów wycieczkę z Wrocławia do Skalnego Miasta w Adrspach. Gwarantujemy najniższą cenę. Transport, przewodnika, zwiedzanie w małych grupach i ominięcie kolejek przy kasie. Odkryj skały Adršpach na terenie przepięknego rezerwatu przyrody w Czechach. Znajdź się w realnych miejscach, które pojawiły się na ekranie w „Opowieściach z Narni: lew, czarownica i stara szafa.”
Wstęp na szlak jest darmowy
Ostas to mało znane skalne miasto w Czechach, które oferuje fantastyczne widoki i brak tłumów na górskim szlaku. Do tego wstęp jest bezpłatny. Szlaki w skalnym mieście Ostas zachwyciły nas. Nasz sześciolatek również wędrował bardzo przejęty i zadowolny. Dla niego trasa była niczym zabawa na torze przeszkód. To idealne miejsce dla rodzin z dzieckiem. Tutaj żadne nosidełka nie są potrzebne. Z trasą poradzi sobie nawet trzyletnie dziecko.
Jak dojechać do skalnego miasta Ostas
Otas (Ostaš) i Kocie Skały ( Kocici Skaly) leżą około 6 kilometrów od Teplickich Skał i 14 kilometrów od popularnego skalnego miasta Adrspach. Jadąc od polskiej granicy warto nawigację nastawić na miejscowość Police nad Metují, a potem kierować się drogowskazami na skalne miasto Ostas i parking. UWAGA – odradzamy parkowanie na poboczu drogi dojazdowej. W sezonie to pewny mandat. Widzieliśmy mandaty za wycieraczką samochodów na odcinku prawie 1,5 kilometra.
Informacje praktyczne
- Jadąc od polskiej granicy, nie jest potrzebna czeska winieta
- Parkoviště Ostaš – opłata wynosi 100 koron za cały dzień u parkingowego, poza sezonem parkowanie jest bezpłatne
- wejście do skalnego miasta Ostas jest bezpłatne i nie obowiązują godziny otwarcia
- przejście obu tras zajmie około 4 godzin
- trasa jest idealna dla rodzin z dziećmi, jednak odradzamy korzystanie z wózka dziecięcego
- można wędrować z psem, ale w wielu miejscach będziecie musieli wziąć go na ręce
- szlak prowadzi przez szczyt Ostas (700 m n.p.m.)
- po drodze znajduje się kilka punktów widokowych.
Ostas – labirynt górny
Nazwa góry pochodzi od imienia św. Eustachego (Ostacha), który jest patronem myśliwych. Już od średniowiecza była to ulubiona ich miejscówka. Wędrówkę warto rozpocząć od tej trasy. Jest trochę dłuższa od szlaku na Kocie Skały. Startujemy z parkingu i mamy do przejścia około 1 kilometra, zanim znajdziemy się na górskim szlaku. Wędrujemy niebieskim szlakiem, który robi pętlę i wyprowadza nas w okolice wejścia przy parkingu. Przechodzimy przez skały, które posiadają własne nazwy: Mogiły Śmierci (Mohyla smrti), Diabelski wóz (Čertovo Auto), Fridlantska Skała, Klucz do Skalnej Wieży, Kopiec Śmierci, Cyganka. Na tej trasie nie ma wąskich przejść i stromych podejść, ale zato jest kilka punktów widokowych na okolicę.
Najważniejsze szlaki i atrakcje w Górach Stołowych po polskiej stronie granicy opisujemy w obszernym artykule – Góry Stołowe są magiczne – przedstawiamy najpiękniejsze szlaki, opisujemy największe atrakcje i tajemnicze miejsca – lista TOP 10 atrakcji Gór Stołowych
Wędrując po Ostas warto z tej listy do wycieczki coś dorzucić. Mapy szlaków, opis trudności, bilety, parkingi, historia, legendy. wszystko w jednym miejscu.
Kocie Skały – dolny labirynt
Prowadzi tutaj szlak zielony. Początkowo trasa jest bardzo łatwo. Idziemy przez las blisko krawędzi urwiska. Potem zaczynają się kłopoty, czyli wąskie szczeliny, strome kamienne schody i drewniane podesty i drabiny. W kilku miejscach mamy do wyboru dwie drogi na pokonanie przeszkody. Albo przeciskamy się na kuckach przez szczelinę w skale, albo po ustawionym pniu przeskakujemy górą. Z kolejnymi przeszkodami jest mnóstwo zabawy, ale najlepsze czeka na końcu trasy, czyli Jaskinia Braci Czeskich. Nie jest to klasyczna jaskinia, tylko wąski korytarz między smukłymi skałami. Na tym szlaku nie robimy pętli. Droga powrotna to wycieczka po własnych śladach.
Mapa naszego szlaku na skalne miasto Ostas i na Kocie Skały
Zaczynamy na parkingu. Potem robimy pętlę na górnym labiryncie. Kierunek jest dowolny. My zaczęliśmy niezgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jeśli pójdziecie w lewo to zaczniecie z przytupem. Od razu od bardzo widowiskowych skał. Po zrobieniu pętli idziemy na Kocie Skały. Ten szlak jest nieco trudniejszy, ale krótszy. Niestety trzeba wrócić ta samą drogą. Całość to odległość 4,7 km. Poświęcając dużo czasu na podziwianie widoków i fotografowie zmieściliśmy się w 3 godzinach.
Szukacie kolejnych ciekawych szlaków w skalnych labiryntach. Widowiskowe ścieżki w skalnych miastach w Czechach zachwyciły się? Mamy dla ciebie jeszcze kilka propozycji równie pięknych miejsc do odwiedzenia. Trasy są mało wymagające, a część również darmowe. W przypadku płatnych miejsc, bilety są w bardzo przystępnej cenie.