DolnośląskiePolska

Ruiny zamku w Rybnicy

Pałaców i zamków w województwie dolnośląskim jest mnóstwo. Inne regiony mogą tego bogactwa pozazdrościć, ale stwarza to jeden poważny problem. Wiele mniejszych obiektów jest zapomnianych i od dawna zamienia się w ruinę. Zamek w Rybnicy w każdym innym województwie byłby pewnie dużą atrakcją. Pięknie położony na wysokim wzgórzu, wokół łąki i stawy. To jest wyjątkowo malowniczy zakątek. Niestety zupełnie zapomniany i zniszczony.

Zachowała się tylko północna ściana zamku w Rybnicy

Jak dojechać do Zamku Rybnica

Rybnica znajduje się w odległości około 8 kilometrów od Jeleniej Góry przy drodze krajowej numer 30. Dojazd jest prosty, ale dotarcie do ruin może być trudne. Zamek znajduje się na stromym zalesionym wzgórzu. Z daleka nic nie widać. Na łąkach pod zamkiem postawiono tablicę informacyjną, ale oznakowania, jak dojść nie ma. Zostawiamy auto przy stawach i idziemy drogą pod górę za znakiem zakazu wjazdu. To pewnie najwygodniejsza droga. Niestety jeden z mieszkańców domu koło zamku uważa, że to jego prywatna droga i wskazuje ścieżkę między stawami. Nie zamierzamy się kłócić o taką błahostkę. Niestety podejście na wzgórze jest bardzo strome. Wiele osób może mieć problem. Zwłaszcza tuż po deszczu. Dla naszego Maksa zdobywanie góry było dodatkową atrakcją.

Przerywana linia to dwie drogi przy stawach prowadzące na wzgórze zamkowe.

Historia zamku

W średniowiecznych kronikach niemieckich zamek nazywany był Laudis Palatium lub Lausepelz, co po łużycku oznaczało Łysą Górą. Jednak o początkach zamku w Rybnicy nie wiadomo wiele. Historycy przypuszczają, że budowę murowanej warowni rozpoczął cesarz Karol IV Luksemburski. Dlaczego są wątpliwości? ­Ponieważ zachowane relikty obiektu wskazują, że zamek powstał dopiero w XV lub XVI w. Dokładnych badań ruin nie przeprowadzono dotąd. Prawdopodobnie zamek w XV wieku został zniszczony przez husytów.

Odbudowany został w formie znacznie odbiegającej od starego zamku, ale pamiętajmy, że ten pierwszy zamek był bardzo mały. Miał wymiary zaledwie 15 × 25 metrów. W późniejszych wiekach obiekt często zmieniał właścicieli i powoli popadał w ruinę. Nie służył już za obiekt mieszkalny. Został włączony w skład folwarku. Ostatnimi właścicielami tych terenów przed wojną byli radca budowlany Rautenberg i Herbert Stabrin, właściciel znanej fabryki likierów Echt Storn­sdor­fer-Bit­ter Fa­brik. Wtedy obok zamku zbudowano okazały dom mieszkalny. Po wojnie nikt nie przyznawał się do zamku, choć działka należała do Kombinatu Rolno-Przemysłowego. W tym okresie nastąpiła dewastacja ruin.. 

Na rysunku z XIX wieku widzimy, że zamek był już kompletną ruiną, ale wzgórze wyglądało zupełnie inaczej. Brak drzew pozwalał dojrzeć zamek z daleka.

Zamek w Rybnicy w XIX wieku

Zwiedzanie zamku

Teren nie jest ogrodzony. Można wejść o każdej porze dnia. Jeśli nie chcecie kłótni z mieszkańcem sąsiedniej działki, to musicie pokonać bardzo strome podejście na wzgórze. Zachowała się tylko północna ściana budynku mieszkalnego oraz liczne fundamenty i zasypane piwnice. Na wzgórzu rosną drzewa, więc są problemy z fotografowaniem całego obiektu. Latanie dronem jest raczej bezcelowe. Może w czasie zimy widoki są lepsze. Uważajcie! Tuż za zachowaną ścianą jest wielka przepaść. Pod nogami mnóstwo kamieni i cegieł, więc łatwo o wypadek.

W sumie z zamku pozostało niewiele. Cała wyprawa zajmie około 30 minut, ale klimat jest niesamowity. Dla fanów ruin to miejsce świetne.

Tym razem podróżując po Górach Kaczawskich, korzystaliśmy z noclegów w agroturystyce Pod Srebrną Górą. Polecamy!

Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.