CzechyEuropa

Teplickie Skały – opis szlaku, mapa, ceny biletów i mnóstwo przydatnych informacji

Teplickie Skały

Teplickie Skały to kolejne skalne miasto, które udało nam się zobaczyć. Już nie liczymy, ile ich było, ale nie potrafimy powstrzymać się od ich porównywania i robienia naszego rankingu. Od dłuższego czasu mieliśmy w miarę ustaloną kolejność, ale Teplickie Skały przebojem wdarły się na pewno na podium. Może nawet na pierwsze miejsce. Teplickie Skały są cudowne, a przy tym o wiele mniej zadeptane przez masową turystykę. Przygotowaliśmy obszerny artykuł, który pomoże wszystkim dobrze zaplanować wycieczkę do tego wspaniałego skalnego miasta.

Spis treści

Teplickie Skały
Skalne miasto – Teplickie Skały

Informacje praktyczne

Wyróżniamy najważniejsze informacje, W dalszej części artykułu poszczególne podpunkty opisujemy dokładnie:

  • Wejście do Teplickich Skał jest płatne przez cały rok. Bilet można kupić  przez internet lub w kasie przy wejściu. Nie obowiązuje rezerwacja na konkretną godzinę.
  • Przed wejściem na szlak znajduje się płatny parking
  • Szlak niebieski ma długość około 6 km i pokonamy go w około 3 godziny.
  • W Teplickich Skałach nie można poruszać się na wózku inwalidzkim i z wózkiem dziecięcym.
  • Pamiętajcie o odpowiednim obuwiu. Zimą jest tu bardzo ślizgo, ale też w deszczowe dni można łatwo poślizgnąć się na wilgotnych deskach i schodach.
  • Wolno wędrować z psem, ale trzeba kupić dodatkowy bilet.
Teplickie Skały
Skalne miasto – Teplickie Skały
Teplickie Skały

Teplickie Skały – dojazd samochodem i parking

Zdecydowanie polecamy dojazd własnym samochodem. Teplice nad Metují leży kilka kilometrów od polskiej granicy. W linii prostej od Wałbrzycha to tylko 20 km. Krętymi i wąskimi górskimi drogami będzie trochę dłużej. Kierujcie na Mieroszów, a potem czeski Zdoňov. Na granicy czeka was pokonanie bardzo wąskiego odcinka. Niestety dla wielu kierowców to duże wyzwanie. Na ten wariant dojazdu nie jest potrzebna czeska winieta. Przy wejściu na szlak do skalnego miasta znajduje się duży płatny parking. W sezonie za samochód zaparkowany na cały dzień zapłacicie 150 CZK. Poza sezonem parking jest bezpłatny, ale trudno ustalić, kiedy dokładnie zostaną wprowadzone opłaty. Bardzo dużo zależy od pogody.

Teplickie Skały
Teplickie Skały

Dojazd komunikacją publiczną

W sezonie kursuje specjalny pociąg z Wrocławia, którym dojedzie do Adrspach, skąd do Teplice nad Metují dojedziecie czeskim pociągiem. Wejście do skalnego miasta znajduje się w odległości 300 m od dworca kolejowego. W tygodniu i poza sezonem sytuacja też nie jest beznadziejna. Można odszukać kilka połączeń. My podpowiadamy autobus nr 1301 z Kudowy Zdrój do czeskiego  Náchodu, w którym przesiądziecie  się na czeski pociąg. Mamy jeszcze jedno dobre rozwiązanie dla osób niezmotoryzowanych. Właściciel pensjonatu, w którym nocowaliśmy w cenie noclegu, zapewnia odbiór busem z Wałbrzycha. To doskonałe rozwiązanie. Wszystkie potrzebne informacje znajdziecie na Facebooku FeelMountains.

Teplickie Skały
Teplickie Skały

Godziny otwarcia i ceny biletów

W sezonie sprawa jest bardzo prosta. Teplickie Skały można zwiedzać w godzinach 08.00-18.00. Sprzedaż biletów – polecamy kupić bilet na oficjalne stronie, ponieważ tutaj są trochę tańsze niż kasie. Bilet normalny kosztuje 130 CZK, ulgowy – 90 CZK, rodzinny (2+3) -380 CZK. W Teplickich Skałach nie obowiązuje system rezerwacji biletów na konkretną godzinę. Bilety można też kupić w kasie przy wejściu: bilet normalny 150 CZK. ulgowy 100 CZK, rodzinny (2+3) – 400 CZK. Uwaga tu obowiązuje też bilet dla psa, który kosztuje 50 CZK.

Teplickie Skały
Teplickie Skały

Sprawa wygląda trochę dziwnie poza sezonem. Teoretycznie wejście też jest płatne, ale nie działa sprzedaż przez internet, a kasy biletowe są często zamknięte. Taką właśnie sytuację zastaliśmy w marcu. Biletów nie można było kupić, ale bramki wejściowe były otwarte. Co było robić? Wszyscy wchodzili bez biletów, więc zrobiliśmy to samo. Podobno czasem są tu kontrole na szlaku, dlatego warto dokładnie sprawdzić, czy aby na pewno biletów nie można kupić. Oficjalna strona – Teplickie Skały.

Teplickie Skały
Teplickie Skały

Mapa naszego szlaku (odległość 5,7 km)

Po skalnym mieście Teplickie Skały wędrujemy szlakiem niebieskim. Nie ma tu innych rozwiązań. Oprócz tego jesteśmy na terenie rezerwatu i schodzenie z wytyczonego szlaku jest zabronione. Po przekroczeniu starej bramy robimy dużą pętlę. Pamiętajcie, żeby trzymać się wskazanego kierunku, czyli zaraz po rozwidleniu szlaku idziemy na lewo. To bardzo ważne, ponieważ w wielu miejscach jest bardzo wąsko i mieści się tylko jedna osoba. Mijanie osób idących z przeciwka, które pomyliły kierunek, jest bardzo męczące.

Teplickie Skały

Monumentalne skały i labirynt Teplickich Skał

Teplickie skalne miasto dzieli od adrszpaskiego skalnego miasta Wilczy Wąwóz (czes. Vlčí rokle), liczący 4 km długości. To ważna informacja ponieważ bilet na Teplickie Skały umożliwia wejście do Adrspach, ale właśnie tylko przez Wilczy Wąwóz. Jeśli opuścicie Teplickie Skały głównym wejściem to do Adrspach już na ten bilet nie wejdziecie. Teplickie Skały słyną z monumentalnych skał, tworzących wysokie kolumny, pionowe ściany i labirynt wąskich przejść. Drzewa, krzaki, niesamowicie zielone i grube dywany mchów tworzą niesamowity klimat. Pod tym względem chyba żadne inne skalne miasto nie ma szans konkurować z Teplickimi Skałami. Tu poczujecie się jak bohaterowie bajek wędrujący przez tajemniczy świat.

Teplickie Skały
Teplickie Skały

Najciekawsze miejsca na szlaku w Teplickich Skałach

Nie sposób wymienić wszystkich atrakcyjnych miejsc i widowiskowych formacji skalnych, które zobaczycie podczas wędrówki przez skalne miasto. Zresztą każdy zwróci uwagę na coś innego. Najbardziej spektakularne atrakcje i widoki są opisane na specjalnych tablicach. Wymienimy tylko kilka z nich:

  • Korona Skalna to imponująca formacja skalna, która stała się symbolem Teplickich skał. Po raz pierwszy wspięli się na nią 7 czerwca 1927 roku wspinacze Rudolf Kaden oraz Fritz Wiesner. Była to jednocześnie pierwsza próba wspinaczki w Skałach Teplickich.
  • Świątynia (czes. Skalni Chram) – ogromna jaskinia z wysoko zawieszonym sufitem, wąskim pomieszczeniem i doskonałą akustyką. W przeszłości dla turystów grał tu zawsze kataryniarz.
  • Chata Skalnej Panny Młodej (czes. Chata u Skalní nevěsty), gdzie można odpocząć i podziwiać kolejną formację skalną, słynną szeroką szczelinę Głoska (czes. Hláska).
  • Syberia (czes. Sibiř) – to tak chłodne miejsce, że często śnieg trzyma się tam aż do lata. Obserwację tej anomalii ułatwi olbrzymi termometr powieszony na jednej ze skał.
  • Ogromny skalny ogród Karkonosza i kilka słynnych formacji skalnych: Niedźwiedź polarny (czes. Lední medvěd,), Golem, Siekiera rzeźnika (czes. Řeznická sekyra ), Herinek, Wykałaczka Karkonosza (czes. Krakonošovo párátko), Sinks, (czes. Sifnga) czy Pies Filipes.
  • Punkt widokowy z ruin Zamku Strzemię – (czes. Hrad Střemen).
Teplickie Skały
Teplickie Skały

 Inne ciekawe miejsca w okolicy opisane przez nas

Teplickie Skały
Teplickie Skały

Dobry nocleg przy Teplickich Skałach

Teplickie Skały zwiedzaliśmy korzystając z noclegu w Feelmountas. Prowadzi je Polak, którego pasją są piesze rowerowe wycieczki po górach. Oraganizuje warsztaty jazdy na rowerze elektrycznym w terenie. Udostępnia profesjonalne rowery elektryczne i cały sprzęt potrzebny do tej przygody. Dodatkowo opracowuje trasy i podposiawa najciekawsze miejsca w okolicy. Dla osób bez własnego samochodu mamy dobrą wiadomość – w cenie noclegu gospodarz odbiera turystów Wałbrzycha. Tu znajdziecie wszystkie namiary na FeelMountains.

Teplickie Skały
Teplickie Skały