Site icon GRAFY W PODRÓŻY

Węgry – co zobaczyć? Największe atrakcje, zabytki i ciekawe miejsca na Węgrzech

Węgry to jeden z ulubionych kierunków wśród polskich turystów i zarówno na dłuższe urlopowe wyjazdy jak i na szybkie weekendowe wypady. Nie ma się co dziwić, Węgry mają wiele do zaoferowania: zabytki, baseny termalne, dobrą kuchnią i wino, a przede wszystkim wspaniałą pogodę. Na brak słońca raczej nikt nie powinien narzekać. Letnie upały również nie należą do zbytnio uciążliwych. Dlatego przygotowaliśmy listę aż 19 najciekawszych atrakcji na Węgrzech. Wśród tych oczywistych polecamy jeszcze kilka mniej znanych miejsc.

Spis treści

Budapeszt

Informacje praktyczne

Częsty widok na węgierskiej wsi

Budapeszt to jedna z najpiękniejszych europejskich stolic

Budapeszt to stolica Węgier i zarazem największe miasto. Dla nas to jedna z najładniejszych europejskich stolic. Miasto nie zostało zniszczone podczas II wojny światowej. Olbrzymie wrażenie robi spacer między wysokimi XIX wiecznymi kamienicami, które powstały w okresie szybkiego rozkwitu miasta. Dla fanów architektury ważnym budynkiem z tego okresu jest na pewno  kamienica Blade Runner, zaprojektowany przez Artura Meininga, architekta niemieckiego pochodzenia. Budapesztowi pod względem architektury bliżej jest do Paryża albo Barcelony niż do Wiednia. Może dlatego miasto tak bardzo nam się spodobało. Ale zostawmy wiek XIX, bo przecież Budapeszt skrywa mnóstwo zabytków o wiele starszych. Zamek Buda położony na wzgórzu ponad miastem to punkt obowiązkowy dla każdego turysty. Idąc do zamku, na pewno przejdziecie po słynnym i widowiskowym  moście łańcuchowym. Ważnych zabytki można wymieniać długo. Budapeszt już pewnie niedługo doczeka się osobnego artykułu. I oczywiście nie zapominajmy, że stolica Węgier to ważny ośrodek kultury i rozrywki. To miasto nie zasypia. Kawiarnie i dyskoteki pełne są turystów z całego świata.

Słynny most łańcuchowy w Budapeszcie
Bazylika Św. Stefana

Balaton jezioro o ciepłych i turkusowych wodach

To cel wyjazdów urlopowych. Balaton w kraju pozbawionym dostępu do morza ma olbrzymie znaczenie w turystyce, ale przyciąga nie tylko Węgrów. Turkusowa woda to wizytówka tego wielkiego jeziora, które jest stosunkowo płytkie. Średnia głębokość wynosi tylko 3.5 m, więc w sezonie letnim woda bardzo szybko się nagrzewa. Raj dla osób szukających odpoczynku nad wodą, ale również dla wędkarzy i fanów sportów wodnych. Wzdłuż linii brzegowej powstały dziesiątki kempingów, ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów i luksusowych apartamentów. Każdy znajdzie coś dla siebie. Niestety olbrzymi sukces komercyjny spowodował, że Balaton w porównaniu z resztą Węgier jest dość drogi.

Jezioro Balaton

Szentendre najbardziej śródziemnomorskie węgierskie miasteczko

To miasteczko bardzo często porównywane jest do naszego Kazimierza Dolnego. Pewnie przez położenie na wzgórzach i nad Dunajem. Miasto może zauroczyć cudownymi uliczkami, kolorowymi domkami i wąskimi zaułkami, których tutaj jest mnóstwo. Dodajmy do tego niezliczoną ilość knajpek i galerii i mamy ulubioną miejscówkę artystów. Pod względem klimatu to najbardziej śródziemnomorskie miasto na Węgrzech. Życie toczy się tu sennie. Od aromatycznej kawy w południe po lampki wina, które pojawiają się im bliżej wieczoru. Wtedy kawiarniane ogródki pękają w szwach, a na ulicy robi się nieznośnie głośno.

Malownicze Szentendre

Półwysep Tihany (Tihanyi-félsziget)

Półwysep na Jeziorze Balaton sięgający na odległość 1.5 km w głąb wody. Z lądem łączy się wąskim, bagnistym przesmykiem. W przeszłości, przy wyższym stanie wód Balatonu, dzisiejszy półwysep często stawał się wyspą.  We wschodniej części półwyspu leży wieś Tihany. słynąca z  dawnej zabudowy chłopskiej z przełomu XVIII i XIX w. oraz zabytkowego opactwa benedyktynów. W części zachodniej wznoszą się kamienne ruiny romańskiego kościoła parafialnego dawnej gminy Apáti, zbudowanego w 1267 r.

Sielankowa wieś Tihany
Dom Papryki w Tihany

Debreczyn – Kalwiński Rzym

To drugie pod względem liczby ludności miasto Węgier i zarazem nieformalna stolica wschodniej części kraju. Choć trzeba wspomnieć, że na krótko w przeszłości Debreczyn był stolica całego kraju. Podczas Wiosny Ludów Lajos Kossuth ogłosił detronizację Habsburgów i powstanie niepodległego państwa węgierskiego. W czasach reformacji wykształciło się tu bardzo silne centrum kalwinizmu w Europie Środkowej, dzięki czemu został nazwany kalwińskim Rzymem. W Debreczynie na uwagę zasługują zabytki sakralne, przede wszystkim katedra św. Anny.

Eger ulubione miasto polskich turystów

Położone stosunkowo niedaleko od granic Polski to miasto stało się ulubionym miejscem polskich turystów. Nasz język ojczysty słychać na każdym kroku. Zauważyli to Węgrzy i bardzo często w lokalach można znaleźć menu w języku polskim. W kilku restauracjach kelner potrafił przyjąć zamówienie po polsku i sprawnie odpowiadał na pytania w naszym języku. Eger skrywa mnóstwo fantastycznych zabytków. Wspomnimy tylko Zamek, którego nieliczna załoga wsławiła się obroną przed tureckim najazdem. O zabytkach, basenach termalnych i winie w Egerze piszemy więcej w artykule – Eger – co zobaczyć w mieście ulubionym przez polskich turystów? Zabytki, wino i baseny termalne 

Eger

Opactwo Benedyktyńskie Pannonhalma

Opactwo w Pannonhalma jest najstarszym obiektem sakralnym na Węgrzech. Znajduje się Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pierwsza świątynia w tym miejscu datowana jest na XI wiek. W roku 1472 benedyktyni opactwo zbudowali i postawili mury obronne. Powstała tu pierwsza węgierska szkoła. Opactwo dla historii Węgier ma bardzo duże znaczenie, ponieważ w tym miejscu powstał pierwszy dokument pisany w języku węgierskim. Do zwiedzania udostępniono bazylikę św. Marcina, bibliotekę i kaplicę NMP oraz arboretum.

Opactwo Benedyktyńskie Pannonhalma

Szeged (Segedyn) – węgierska perła eklektyzmu

Szeged nazywany jest również “miastem słońca”, a oryginalną nazwę zawdzięcza największej liczbie dni ze słońcem w roku. Jednak najważniejszą zachętą do odwiedzenia miasta powinna być wyjątkowo i trochę szalona architektura. To perełka jeśli chodzi o kamienice secesyjne. Barcelona ma swojego architektonicznego wizjonera. Szeged nie jest gorsze. Znajdziemy tu kilka fantastycznych projektów. Miasto jest eklektyczne – kolory, wzory i style mieszają się tu w niebywałym tempie. W ten klimat znakomicie wpisuje się olbrzymia synagoga. My byliśmy zachwyceni.

Szalona architektura w Szeged
Synagoga w Szeged

Tapolca – podziemne jezioro, po którym można pływać

Tapolca to niewielkie miasteczko położone blisko Balatonu na Węgrzech. Każdego roku przyciąga tysiące turystów, chętnych zobaczyć podziemne jezioro położone pod centrum miasta. Największą atrakcją jest pływanie łódką po krystalicznie czystych wodach jeziorka krasowego. Jezioro i labirynt podziemnych korytarzy został odkryty w roku 1912. Jaskinie znajdują się 15-20 metrów pod ziemią. Łącznie liczą około 5 kilometrów. Znaczna część zalana jest wodą. Jest jezioro i podziemne rzeki. 15 lat temu powstała podziemna trasa turystyczna. Więcej o tej atrakcji dowiecie się z tekstu – Tapolca – pływamy łódką po podziemnym jeziorze.

Tapolca – podziemne jezioro, po którym można pływać

Esterháza (pałac w Fertőd) – węgierski Wersal

Letnia posiadłość rodu Esterházy w wiosce Fertőd. Barokowa perełka zbudowana pośród lasów i bagien. Pałac jest olbrzymi. Posiada 126 pokoi, olbrzymią bibliotekę i pawilon chiński. Znajdowała się tu również sala operowa, w której koncerty prowadził słynny Joseph Haydn. To właśnie tu powstała słynna „Symfonia pożegnalna” tego kompozytora. Nie miał on odwagi gospodarzowi powiedzieć, że letni pobyt na prowincji jest dość nudny i za długi, więc skomponował utwór, w którym starał się oddać nastrój znudzenia. Po II wojnie w pałacu znajdowała się szkoła ogrodnicza. Nie był to dobry pomysł, ponieważ zabytek w tym okresie został mocno zdewastowany. Cały czas trwają prace renowacyjne.

Węgierski Wersal

Noszvaj – mieszkania w jaskiniach

Scenografia z filmu The Flintstones? Nie, to prawdziwe domy wydrążone w skale wulkanicznej w miejscowości Noszvaj na Węgrzech niedaleko Egeru. W latach 60. XX wieku wyprowadzili się stąd ostatni mieszkańcy. Dzisiaj groty na pracownie rzemieślnicze zaadoptowali lokalni artyści i rzemieślnicy. Na okolicznych wzgórzach można znaleźć jeszcze wiele wolnych jaskiń. Co odważniejsi turyści decydują się w nich spędzić noc. Są kamienne łóżka, stoły i piece ze sprawnymi kominami. Piwnice drążone w miękkiej skale wulkanicznej powstały na Węgrzech w wielu miejscach, ale tylko tutaj zaczęto w skale drążyć mieszkania. Więcej o jaskiniach piszemy tu – Noszvaj – mieszkania w jaskiniach – oryginalna wioska na Węgrzech

Mieszkania w jaskiniach w Noszval

Ostrzyhom (Esztergom)  pierwsza stolica Węgier

Miasto położone nad Dunajem. Historycznie to dla Węgrów bardzo ważne miejsce. Jeśli porównywać do miast polskich to należy wskazać Gniezno, ponieważ założone w roku 960 zostało pierwszą stolicą Węgier. Do dzisiaj jest siedzibą prymasa. Warto zobaczyć zamek Arpadów, XII wieczną kaplicę oraz największą na Węgrzech bazylikę.

Ostrzyhom – pierwsza stolica Węgier

Tokaj – królestwo wina

Tokaj to małe miasteczko, stolica tokajskiego regionu winiarskiego, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Samo miasto może trochę rozczarować. Na uwagę zasługuje plac Kossutha z fontanną Bachusa. Pod centrum miasta ciągnie się labirynt piwnic, w których przechowywane jest wino. Najstarsze mają prawie 600 lat. Wizyta w podziemiach i kupno wina bezpośrednio od producenta to wielka atrakcja.

Fontanną Bachusa w Tokaju
Piwnice z winami

Jezioro Heviz (Gyógy-tó)

Największe naturalne jezioro termalne. Znajduje się kilka kilometrów na zachód od Balatonu. Temperatura wody waha się od 24°C zimą do 36°C latem. Jezioro jest zasilane przez źródło z wodą o temperaturze 39,8°C i wydajności 410 litrów na sekundę. Wysoka temperatura wody umożliwia uprawę tropikalnych lilii wodnych, sprowadzonych w XIX wieku z Indii. Nad brzegiem jeziora warto pojawić się zimą i obserwować rzadko spotykane zjawisko, czyli parę wodną unoszącą się nad taflą wody i tworząca widowiskowe chmury. W sezonie letnim to niestety bardzo zatłoczone i komercyjne miejsce.

Śladami dawnych wulkanów

Hegyestű to klasyczne słupy bazaltowe powstałe miliony lat temu. To dowód na istnienie kiedyś na tym terenie wulkanów.. Na słowie Hegyestűmożna połamać język. Po węgiersku znaczy „igłowe wzgórze”. Strome bazaltowe ściany wyglądają jak wielkie organy. Przez lata działał tu kamieniołom. Teraz jest muzeum geologiczne. Szczyt ma wysokość 337 m n.p.m. Wdrapujemy się na górę i podziwiamy widoki. Widać stąd doskonale Jezioro Balaton.

Hegyestű – słupy bazaltowe

Dolina Szalajki w Szilvásvárad i przejazd wąskotorówką przez malownicze góry

Szalajka to potok wypływający z jaskini znajdującej się pod najwyższym szczytem Gór Bukowych (Istallós-kő). Największą atrakcją jest przejazd kolejką wąskotorową przez góry w otwartych wagonach. Potem czeka wędrówka do wodospadu i jaskini Istállós-kői. W tym miejscu spokojnie zaplanujecie wędrówkę, trwającą cały dzień

Przejazd kolejką wąskotorową
Wędrujemy w Dolinie Szalajki

Wieś Hollókő – żywy skansen

Kolejna atrakcja wpisana na listę UNESCO. Wieś położona w północnych Węgrzech, która zachowała oryginalny XIX-wieczny charakter. To skansen, ale ciągle zamieszkany. Hollókő liczy nieco ponad 300 mieszkańców. Do największych zabytków należy kościół z drewnianą wieżą z roku 1889. Przez wioskę prowadzi brukowana droga. Zaglądamy do małych przydomowych warsztatów, oglądamy piękne ludowe rękodzieło. Tu czas się zatrzymał. Jest pięknie i sielankowo, ale nie mamy wątpliwości, że życie mieszkańców przed wiekami wcale takie nie było. 

Wieś Hollókő

Langosz – najsłynniejszy węgierski placek

To w zasadzie typowy fast food, ale mający długą tradycję na Węgrzech. Prawdziwa bomba kaloryczna. Langosz to placek drożdżowy smażony na głębokim oleju podawany na słodko, słono lub pikantnie. Wariantów jest mnóstwo, ale wersji klasycznej podawany jest ze śmietaną, serem żółtym i czosnkiem.

Termy, kąpieliska i aquaparki

Węgry obfitują w liczne źródła mineralne i termalne. Ta atrakcja w znakomity sposób rekompensuje brak dostępu do morza. Na Węgrzech zbudowano mnóstwo basenów termalnych i klasycznych wielkich aquaparków. Miłośnicy wypoczynku nad wodą będą zachwyceni. Nawet podczas chłodniejszych dni kąpiel w basenie z wodą termalną staje się wielką przyjemnością.

Baseny termalne na Węgrzech to wielka atrakcja
Winnice w Tokaju
Exit mobile version