Site icon GRAFY W PODRÓŻY

Zamek Pilcza w Smoleniu

Zamek Pilcza w Smoleniu

Zamek Pilcza to kolejny obiekt na Szlaku Orlich Gniazd. Twierdza zbudowana na stromej Górze Zamkowej (450 m n.p.m.)  robi wrażenie. Przez krótki okres nie była dostępna do zwiedzania. Może dlatego nie cieszy się dużą popularnością, ale gotycki zamek rycerski robi wrażenie. Z udostępnionej do zwiedzania wieży roztacza się doskonały widok na okolicę.

Gotycki Zamek Pilcza zbudowano w połowie XIV wieku. Twierdza murowana powstała w miejscu drewnianej strażnicy. Pierwotnie składał się z budynku mieszkalnego we wschodniej części wzgórza oraz cylindrycznej wieży o średnicy 7,5 m. Oczywiście całość otaczały mury obronne. W wieku XV zbudowano zamek dolny. Do naszych czasów dotrwały ruiny obu warowni. W zamku górnym powstała specjalna drewniana platforma. Służy jako taras widokowy, ale z wieżą nie ma szans się równać.

Renesansowy drugi zamek dolny zachował się w najgorszym stanie. Nawet trudno ustalić, czy znajdowała się tu druga brama wjazdowa. Z tą częścią zamku związana jest legenda o sieci podziemnych korytarzy wykutych w skale. Drążyli je wzięci w niewolę Tatarzy. Tunele mają podobno połączenie z jaskiniami, których w okolicy znajduje się kilka. Wejście do tajnych tuneli znajdowało się także w studni, znajdującej się na dziedzińcu zamku dolnego. Podobno miała 200 metrów głębokości, ale została zasypana. Dzisiaj ma tylko 26 metrów. Podczas zwiedzania można do niej zajrzeć.  Oczywiście legenda mówi także o skarbach ukrytych w podziemnych grotach. Dlaczego studnię zasypano? Czy ktoś chciał utrudnić dobranie się do skarbów?

Zaglądamy do studni w poszukiwaniu tajnych przejść

Przed Zamkiem Pilcza znajduje się bezpłatny parking. Zabytek cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów, ale miejsca jest bardzo dużo. Bez problemu zaparkujecie. Przy parkingu znajduje się również kasa biletowa. Droga do zamku prowadzi wokół wzgórza. To znakomita okazja by poznać historię Zamku Pilcza , ponieważ ustawiono kilka tablic z przydatnymi i ciekawymi informacjami. Pamiętajmy, że wędrujemy po terenie Rezerwatu Smoleń, który obejmuje wzgórze zamkowe zbudowane z wapieni jurajskich. Zobaczymy tu liczne ostańce oraz szczeliny. Zbocza porośnięte są lasem bukowo-grabowo-modrzewiowym. W promieniach jesiennego słońca wyglądało to przepięknie. Droga powrotna prowadzi ścieżką z drugiej strony wzgórza. Jest bardziej stroma.

Podczas zwiedzania zamku przygotujcie się na kilka stromych podejść. Schodów też czeka na was mnóstwo, ale warto się pomęczyć i wdrapać na samą górę wieży. Metalowe i kręte schody dały się nam we znaki. Oczywiście Maks poradził sobie z nimi o wiele lepiej niż my. Podziwiając widoki z góry i fotografując, doszliśmy do wniosku, że takie fotki w porównaniu z tymi z drona mają pewną magiczną moc. Są szlachetniejsze i sprawiają większą frajdę. Też tak uważacie?

Największych zniszczeń Zamku Pilcza dokonali Szwedzi w roku 1655. Kiedy tereny należały do Austrii nastąpiła dalsza dewastacja. Rozbierano budynki w celu pozyskania materiałów budowlanych. W latach 40. XIX wieku zamek kupił Roman Hubicki, który uporządkował teren i przeprowadził częściową rekonstrukcję. Powstała tu też słynna fabryka śrutu “Batawia”. W roku 2010 z powodu złego stanu technicznego obiektu wprowadzono zakaz zwiedzania. Zawaliły się nawet częściowo mury zamku. Dopiero po pracach zabezpieczających i częściowej rekonstrukcji zamku od roku 2015 obiekt udostępniony jest dla turystów.

Zamek Pilcza w Smoleniu. Godziny otwarcia: w sezonie letnim od czerwca do sierpnia codziennie od godz. 9.00 do 18.00, poza sezonem codziennie od godz. 10.00 do 15.00. Ceny biletów: bilet normalny 12 zł, ulgowy 9 zł. Zwiedzanie trwa około 1 godziny. Wszystko zależy od was, ile czasu poświęcicie na wejście i podziwianie widoków. Zwiedzamy indywidualnie bez przewodnika. Przed zamkiem znajduje się darmowy parking. Ostatnia aktualizacja – listopad 2022.

Wyżynę Krakowsko-Częstochowską zwiedzaliśmy na zaproszenie ośrodka wypoczynkowego Moje Miejsce. Polecamy miejscówkę. Wygodne i klimatyczne domki pośrodku lasu. Cisza i spokój. Do wszystkich atrakcji w Jurze stąd jest bardzo blisko. Idealne miejsce na wyciszenie, ale również aktywne zwiedzanie. 

Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.

Exit mobile version