Kościół Łaski w Jeleniej Górze
To najwspanialszy zabytek w Jeleniej Górze i zarazem największy i najpiękniejszy z sześciu kościołów łaski, które wybudowano w ramach umowy antrasztandzkiej. Kościół Łaski Pod Krzyżem Chrystusa – tak pierwotnie nazywał się kościół luterański wybudowany w latach 1709-18. Po II wojnie zabytek przejęło państwo i przekazuje go kościołowi katolickiemu. Dzisiaj to Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Przez kilka lat był kościołem garnizonowym, dlatego często jeszcze jest tak nazywany.
Informacje praktyczne
- kościół znajduje się na ulicy 1 Maja 45, niestety w płatnej strefie parkowania
- budowa kościoła zakończyła się w roku 1709, architektem był Martin Franz
- budowla wzorowana jest Kościele Katarzyny Wazówny w Sztokholmie
- po II wojnie kościół przejęli katolicy
- kościół udostępniony jest do zwiedzania, bilet kosztuje 5 zł i 1 euro dla zagranicznych turystów (trochę nas na niesprawiedliwość zadziwiła)
Z łaski cesarza
Czasach reformacji wielu mieszkańców przeszło na luteranizm. Wiele kościołów zamieniono na zbory. Ale z czasem tendencja się odwróciła, to katolicy byli górą. W trudnych czasach o śląskich ewangelików upomniał się król szwedzki Karol XII i wynegocjował zgodę u katolickiego cesarza Józefa I na zwrot ponad 100 kościołów, a także pozwolenie na budowę 6 nowych kościołów. Stąd nazwa – kościoły z łaski cesarza.
Łaska cesarza nie wystarczy
Oczywiście za każdym pozwoleniem na budowę kościoła szły duże pieniądze. Zarobił cesarz, zarobił król Szwecji i jeszcze jakiś baron, który był pośrednikiem w negocjacjach. Dla mieszkańców regionu wyniszczonego przez wojny było to duże obciążenie finansowe. Jelenia Góra była wtedy zamożnym miastem, stąd pozwolenie i budowa okazałego kościoła. Kościoły łaski zbudowano jeszcze w Cieszynie, Kamiennej Górze, Kożuchowie, Miliczu i Żaganiu. Jednak żadna z tych budowli nie może się równać z kościołem łaski w Jeleniej Górze.
Kopia kościoła ze Sztokholmu
Mieszkańcy zrobili jeszcze jeden miły gest w stronę króla Szwecji. W Jeleniej Górze powstał kościół wzorowany na świątyni w Sztokholmie. Szwedzi mieli szczęście. Oryginał spłonął doszczętnie podczas pożaru w roku 1990. Nie było planów do odbudowy kościoła. Wizyta i dokładne pomiary dokonane przez szwedzkich architektów pozwoliły zabytek odbudować.
Tragiczna śmierć podczas nabożeństwa
Olbrzymie wrażenie robi ambona. Pochodzi z roku 1717 i została wykonana z jednego bloku piaskowca. Piękna ambona stała się niestety sceną tragicznych wydarzeń. W roku 1745 podczas nabożeństwa w kościół uderzył piorun i doprowadził do zerwania liny podtrzymującej daszek ambony, który spadając, zabił pastora. Na południowej elewacji świątyni jest zachowane epitafium pastora z wizerunkiem pioruna uderzającego w ambonę. Kościół posiada 4020 miejsc siedzących, drugie tyle osób miejsc stojących. To najlepiej pokazuje z jak dużą budowlą mamy do czynienia. Ale rozmach i przepych był wpisany w plany budowy.
Cmentarz i lapidarium
Obok kościoła łaski w Jeleniej Górze powstał cmentarz, w którym znajduje się 19 kaplic grobowych patrycjatu miejskiego. Powstały w latach 1717–1770 w okresie ożywionego handlu lnem. W ostatnich latach trafiło tu mnóstwo tablic nagrobnych z innych cmentarzy w regionie. Powstało wspaniałe lapidarium. Jednym z częstych motywów sztuki baroku było pojęcie Vanitas – rozumiane jako marność świata doczesnego. Podkreślano w ten sposób niestałość ziemskiego życia, doczesnych dóbr i uciech.
Czaski, szkielety i śmierć
Ulubionym symbolem tego pojęcia była czaszka. Na cmentarzach bardzo często pojawiała się śmierć pod postacią kościotrupa. Odważniejsi artyści sięgali nawet po wizerunki rozkładających się ludzkich ciał. Z perspektywy naszych czasów i tysiąca filmów grozy, które mają tylko jeden cel – straszyć widza, te płaskorzeźby wywołują raczej uśmiech. Zwiedzając kościoły i stare cmentarze zaczęliśmy na takie stwory mówić – przyjemniaczki. Lapidarium pełni funkcję parku miejskiego. Wstęp jest bezpłatny.
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze (kościół garnizonowy), ul 1 Maja 45. Godziny zwiedzania: od 1 kwietnia do 31 października – od poniedziałku do czwartku w godz. 10.00 – 16.00. w piątki w godzinach 12.00 – 16.00, w niedziele – tylko między Mszami, po uzgodnieniu z kościelnym w zakrystii. Od listopada do 31 marca po telefonicznym uzgodnieniu – 605-938-513 dla grup nie mniej niż 10 osób. Ceny biletów: 5 zł i 1 euro dla turystów zagranicznych.
Zwiedzając Kotlinę Jeleniogórską korzystaliśmy ze świetnych noclegów a agroturystyce Pod Srebrną Górą w miejscowości Jeżów Sudecki.
Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.