DolnośląskiePolskaszlaki górskie

Sokolik i Krzyżna Góra w Rudawach Janowickich – widowiskowy i nietrudny szlak

Sokolik i Krzyżna Góra w Rudawach Janowickich

Sokolik i Krzyżna Góra to dwa przepiękne szczyty w Rudawach Janowickich. Przygotowaliśmy gotowy plan wycieczki. Szlak nie jest trudny. Nadaje się idealnie dla rodzin z dziećmi. Oczywiście dla tych maluchów, które chętnie wędrują same. Jest kilka stromych podejść, metalowe schody i platformy widokowe ze wspaniałymi widokami.

Spis treści

7 metrowy krzyż na szczycie Krzyżnej Góry
7 metrowy krzyż na szczycie Krzyżnej Góry

Informacje praktyczne (maj 2024)

 • Sokolik Duży (642 m n.p.m.) , Krzyżna Góra i Husyckie Skały to szczyty w Rudawach Janowickich,
 • wstęp na platformy widokowe jest darmowy i możliwy przez cały rok, zimą przygotujcie się na oblodzenia na metalowych schodach,
 • wycieczka zajmie minimum 2 godziny w jedną stronę,
 • w okolicy jest kilka parkingów do wyboru,
 • jeśli korzystacie z komunikacji publicznej macie kilka możliwości: Wojanów, Bobrów i Karpniki (autobusy MZK Jelenia Góra) oraz Trzcińsko (pociąg,),
 • to idealny szlak dla rodzin z dziećmi, uwaga – nie polecamy nosidełek, na stromych szutrowych ścieżkach łatwo o wywrotkę, to idealny szlak dla maluchów już maszerujących samodzielnie,
 • opisany szlak biegnie przez obszar Rudawskiego Parku Krajobrazowego,
 • można wędrować z psem, ale pamiętajcie o smyczy,
 • to popularne góry w miłośników wspinaczki skałkowej.
Takie widoki zapewniają szczyty w Rudawach Janowickich
Takie widoki zapewniają szczyty w Rudawach Janowickich

Parkingi

Do wyboru mamy kilka parkingów. Wybór jednego z nich determinuje przebieg szlaku na początku wędrówki:

 • Parking na przełęczy Karpnickiej –  płatny tylko w sezonie (w roku 2023 kosztował 10 zł), do schroniska Szwajcarka pójdziecie około 15 minut.
 • Parking przy ulicy Janowickiej – za cały dzień zapłacimy 20 zł, dobra wiadomość dla właścicieli kamperów, po uzgodnieniu z właścicielem można nocować.
 • Parking przy schronisku – płatny przez cały rok, najwygodniejsza opcja, ale czeka was krótka jazda po wyboistej drodze szutrowej,
 • Parking w Strużnicy – darmowy i dość duży, jest też wiata, ale zanim wejdziecie na szlak, czeka was dość długa wędrówka.
szlak na Sokolik Duży w Rudawach Janowickich

Mapa szlaku (odległość 3.2 km, nasz czas – 2 godz.)

Jako początek trasy przyjmujemy schronisko Szwajcarka. Którykolwiek parking wybierzecie, musicie się tu kierować

Rudawy Janowickie

Schronisko Szwajcarka

Budynek położony na zboczu Krzyżnej Góry pierwotnie był domkiem myśliwskim. Wybudował go w roku 1823  Wilhelm von Hohenzollern, właściciel pobliskiego Zamku w Karpnikach. Stylistyka tyrolska nie jest przypadkowa, ponieważ jego żona pochodziła z tamtych terenów. Po I wojnie światowej budynek przekształcił się w schronisko, oferujące noclegi i wyżywienie dla turystów. Tak jest i dzisiaj. Obok schroniska znajduje się też pole namiotowe. To doskonała baza wypadowa na szlaki w Rudawy Janowickie.

Schronisko Szwajcarka
Schronisko Szwajcarka

Krzyżna Góra (653 m n.p.m.)

Góry Sokole wchodzą w skład Rudaw Janowickich. Od wejścia na ten granitowy szczyt zaczynamy naszą górską przygodę. Ze schroniska ruszamy szeroką ścieżką przez las. Nachylenie terenu nie jest duże, ale nie ma to żadnego znaczenia, ponieważ nie zdążymy się nawet zmęczyć. Po kilku minutach dotrzemy do rozwidlenia drogi. Szlak zielony i czerwony prowadzi prosto, my skręcamy w lewo w kierunku Krzyżnej Góry.

wspinaczka skałkowa w Rudawach Janowickich
szlak na Krzyżną Górę
Ostatnie podejście na Krzyżną Górę

Na szczycie i zboczach dojrzymy liczne skałki i bloki skalne, których pionowe ścianki są rajem dla fanów wspinaczki. Niektóre ściany mają nawet 50 m wysokości. Ostatnie metry pokonujemy po wykutych w skale schodach.

Krzyżna Góra
Stopnie wykute w skale

Na szczycie znajduje się siedmiometrowy krzyż. Stąd pochodzi nazwa góry, która kiedyś nazywała się Sokolą Górą (niem. Falkenberg). Krzyż ufundowała księżna Maria Anna Amalie z Hesji-Homburga na rocznicę urodzin swojego męża. Krzyż odlano w hucie gliwickiej w 1830 r., a postawiono w 1832 r. Napis na krzyżu w języku niemieckim głosi: Krzyża błogosławieństwo dla Wilhelma, jego potomnych i całej doliny. Książę zrewanżował się później, stawiając na pobliskich Starościńskich Skałach metalowy posąg lwa. Ten malowniczy szlak i romantyczną historię opisywaliśmy w artykule Starościńskie Skały w Rudawach Janowickich. Z tego tekstu dowiecie się, gdzie można słynnego lwa dzisiaj podziwiać. 

widok z Krzyżnej Góry

Widoki z dwóch punktów widokowych na szczycie Księżnej Góry są znakomite. Moglibyśmy długo podziwiać, ale tego dnia dość mocno wiało. Silny wiatr wygonił nas ze szczytu.

Krzyżna Góra widoki

Husyckie skały

Wracamy do szlaku zielonego i czerwonego i kiedy do niego dotrzemy, czeka nas kolejna atrakcja. Obok dużego drewnianego stołu z ławkami zaczynają się Husyckie Skały. To grupa widowiskowych skał, które nagle kończą się wysokim ponad 25-metrowym urwiskiem. Przepaść jest zabezpieczona metalową barierką, ale polecamy uważać na dzieci. Panorama na okolicę się wyśmienita. Z nazwą związana jest legenda o zniszczeniu w roku 1434 husyckiego Zamku Sokolec. Obrońcy przerażeni pożarem wskoczyli na konie i zaczęli uciekać. Nieszczęśnicy pomylili drogę i właśnie na tym urwisku spadli w przepaść.

Husyckie Skały
Punkt widokowy na Husyckich Skałach

Na pewno zaintryguje was nietypowych kształtów głaz znajdujący się na olbrzymiej płaskiej skale. To Kamień Bluchera, feldmarszałka, który pobił wojska napoleońskie pod Lipskiem. Kiedyś na szczycie znajdował się jeszcze żeliwny orzeł pruski.

Kamień Bluchera
Kamień Bluchera

Szlak na Sokolik Duży (642 m n.p.m.)

Wracamy na nasz oznakowany szlak, ale uwaga, trzymamy się czerwonego, ponieważ szlak zielony już niedługo odbije w lewo w kierunku góry Rudzik i miejscowości Wojanów. Wędrówka pod górę będzie teraz o wiele bardziej wymagająca. Pod nogami mamy sutkową ścieżkę, na której łatwo o poślizg. Drobne kamienie uciekają spod nóg i łatwo o utratę równowagi. To właśnie dlatego odwiedzaliśmy wędrówkę z dzieckiem w nosidełku. 

na szlaku w Rudawach janowickich
Ktoś nas obseruje

Na tym ostatnim podejściu widzieliśmy kilka niebezpiecznych i bolesnych upadków. I mała ciekawostka. Całkiem niedawno z pieniędzy unijnych na drodze położono kostkę brukową. Wystarczyła jedna jesień oraz zima i woda zmyła sztuczną nawierzchnię. Trochę dziwnie to kontrastuje z wiekową platformą na Sokoliku, na którą za chwilę będziemy wchodzić.

Na szlaku w Rudawach Janowickich
Chwila ma odpoczynek, dla dzieci nie ma rzeczy niemożliwych

Platforma widokowa na Sokoliku

W roku 1885 z inicjatywy Riesengebirgsverein lokalnej organizacji turystycznej działającej w Kotlinie Jeleniogórskiej rozpoczęto prace ułatwiające turystom wejście na Sokolik.  Wykuto w skale stopnie i zbudowano platformę widokową na szczycie. Początkowo konstrukcja była drewniana, ale szybko zastąpioną ją metalowymi schodami i solidną platformą widokową z barierkami. W przeszłości  istniała jeszcze kładka łącząca Sokolik Duży z Sokolikiem Małym. Niestety po II wojnie została zdemontowana. Teraz na pobliski szczyt mogą wejść jedynie miłośnicy wspinaczki skałkowej. W sezonie jest ich tu mnóstwo. Maks już zapowiedział, że też chce wspinać się po linach.

Metalowe schody na Sokolik Duży
Metalowe schody na Sokolik Duży
widok z Sokolika
Widok z platformy widokowej na Sokoliku Dużym

Przy dobrej pogodzie Śnieżka jest na wyciągnięcie dłoni. Przynajmniej tak się wydaje. Podczas naszej wyprawy mieliśmy szczęście i pogoda dopisała. Mamy fajne fotki.

Śnieżka widziana z Sokolika
Jej wysokość Śnieżka

Polecamy inne szlaki w Rudawach Janowickich

To jest nasza kolejna wyprawa w malownicze Rudawy Janowickie i na pewno nie ostatnia. Tymi górami jesteśmy zachwyceni. Polecamy jeszcze dwie inne wycieczki. Przygotowaliśmy ich dokładny plan:

Sokolik Duży
Schodzimy z Sokolika Dużego

Noclegi w Rudawach Janowickich

Podczas naszych wypraw korzystaliśmy z noclegów

Husyckie Skały
Husyckie Skały