DolnośląskiePolska

Ruiny Zamku Bolczów w Rudawach Janowickich

Ruiny średniowiecznego zamku znajdują się na skalnym granitowym występie na wysokości 561 m n.p.m. Warownia była wtopiona w dwie granitowe skały, które połączono kamiennymi murami. W ten sposób powstał dziedziniec. Do zamku nie można dojechać autem. Na miejsce prowadzą jedynie malownicze szlaki piesze. To jeden z ciekawszych i najpiękniej położonych zabytków w całych Sudetach.

Szlak zielony zapewnia super widoki

Jak dojść do Zamku Bolczów

To jeden z ważnych zamków średniowiecznych, do którego nie można dojechać autem. Jedyna możliwość dotarcia to piesza wędrówka. Takie utrudnienie według nas znacznie podnosi atrakcyjność ruin. Tym razem mamy dobrą wiadomość dla turystów niezmotoryzowanych. Do pobliskich Janowic Wielkich kursuje pociąg z Jeleniej Góry. W ciągu dnia jest 9 połączeń, więc to niezły wynik. Jedynie można narzekać na bardzo późny start, ponieważ pierwszy pociąg wyjeżdża z Jeleniej Góry dopiero o godzinie 9.00.

Do zamku prowadzą tylko piesze szlaki

Parkingi

Auto trzeba zostawić w Janowicach Wielkich. Uwaga – nie próbujcie szukać miejsca parkingowego na ulicy Zamkowej. To najdalej wysunięty punkt w drodze na zamek, ale na całej długości obowiązuje zakaz parkowania. Władze gminy z myślą o turystach przygotowały trzy darmowe parkingi. Poniżej lista, kliknięcie tekstu przeniesie was do mapy Google z pinezką parkingu.

Szlak zielony do Zamku Bolczów

Do ruin można dojść na kilka sposobów. Jest wiele ścieżek prowadzących z różnych miejsc, ale najwygodniejszy i najszybszy jest szlak zielony z Janowic Wielkich. Do pokonania mamy zaledwie 2 kilometry. Trasa jest malownicza i ciekawa. To idealna propozycja dla rodzin z dziećmi. Po zwiedzeniu Zamku Bolczów można wycieczkę przedłużyć i pójść dalej zielonym szlakiem w stronę widowiskowych skał.

Inne drogi  prowadzące do ruin zamku

  • od strony Przełęczy Karpnickiej – szlak zielony o długości 4,5 km w jedną stronę. Orientacyjny czas to 1,5 godziny
  • ze Strużnicy przez Starościńskie Skały i Skalny Most – szlak mieszany (żółty, niebieski, zielony). Odległość – 5 km, czas – 2 godziny
  • od strony Mniszkowa – szlak mieszany (niebieski, czarny i zielony). Odległość – 2,5 km, czas- 1 godzina.

Historia Zamku Bolczów

Początki wsi Janowice, do których administracyjnie należy zamek, sięgają XIII wieku. Jednak pierwsza wzmianka w dokumentach pojawia się dopiero w roku 1334. W roku 1370 wieś Janowice i okoliczne ziemie kupił och­mistrz ksią­żąt świd­ni­cko-ja­wor­skich z bo­ga­te­go ro­du Bol­cze. Nowi właściciele zbudowali zamek na skalistym wzgórzu. Służyła jako rezydencja, ale również ochraniała huty położone w dolinie Janówki i dolinie Hutniczego Potoku.

W pierwszej połowie XV wieku zamek został zniszczony podczas bitwy wrocławskich i świdnickich mieszczan z husytami. Odbudowano go dopiero w latach 1517-1518. Wtedy powstał malowniczy dziedziniec i wybudowano też wieżę obronną. W następnych latach zamek kilka razy zmieniał właściciela. w roku 1645 przejmują Szwedzi, którzy opuszczając warownię, podpalili ją. Od tej pory Zamek Bolczów Znajduje się w stanie ruiny. Rozwój turystyki w XIX wieku spowodował, że zamek z inicjatywy hrabiego Stolberg-Wernigerode został poddany w 1848 roku pracom rekonstrukcyjnym. Wtedy powstała gospoda w stylu szwajcarskim, potem zamieniona w schronisko turystyczne, które działało jeszcze kilka lat po II wojnie. Opuszczony budynek został rozebrany.

Ruiny Zamku Boczów

Zwiedzanie Zamku Bolczów

Na początek dobra wiadomość. Wstęp na teren zamku nie jest biletowany. Do tego ruiny dostępne są przez całą dobę. Nam miejscu odnajdujemy ślady po kilku ogniskach. Raczej nie jesteśmy zwolennikami takiego biwakowania. Zamek Bolczów zbudowany jest na skalistym wzniesieniu na wysokości 561 m n.p.m. Najstarszą częścią jest zamek górny wciśnięty między dwie wysokie skały, które połączono murami obronnymi. Uwielbiamy warownie zbudowane w ten sposób. W północnej części średniowiecznej budowli zbudowano dwuizbowy i podpiwniczony budynek mieszkalny (8 × 20 metrów). Do dzisiaj przetrwały szczątki murów. Po drugiej stronie dziedzińca również na skale wznosiła się czworoboczna wieża strzegąca bramy wjazdowej.

Wąskie przejścia między głazami, strome kamienne schody i piękny punkt widokowy z panoramą doliny bardzo nam się podobały. Nie boimy się powiedzieć, że to jeden z najbardziej malowniczych zamków w polskich Sudetach. Raczej wolny od masowej turystyki, co znacznie podnosi jego atrakcyjność. To „ruinki” w naszym grafowym stylu.

Kogo nie skuszą takie schody?

Legenda o kuszniku nienawidzącym Niemców

W XIV wieku żył Jano. Jak wiemy w okolicy dzisiejszych Janowic Wielkich, rozwijało się górnictwo miedzi. Do pracy zjeżdżało się mnóstwo gwarków, również z odległych stron. Jano nie mógł znieść, że niemieccy górnicy stanowili dla Polaków bardzo silną konkurencję. W akcie zemsty i obrony zaczął ich zabijać. Były to dziwne, owiane tajemnicą morderstwa, wykonywane cicho i precyzyjnie za pomocą strzał zakończonych srebrnymi grotami. Ludzie z pobliskich wsi zabójcę nazwali – „Mściciel z Miedzianej Góry”. Pewnego razu książę Bolko organizował turniej rycerski, który wygrał właśnie Jano. Kusznik w nagrodę został pasowany na rycerza. To zaowocowało przemianą. Jano przestał zabijać i wysoko w górach zbudował swój zamek rycerski. Takie były początki Zamku Bolczów według legendy.

Doskonały widok na dolinę
Dziedziniec zamkowy

Trasy przedłużone

Jeśli czas pozwala i macie siły do dalszej wędrówki to polecamy dalszy spacer wzdłuż zielonego szlaku lub szlakiem rowerowym (Droga Zamkowa) do położonych niedaleko widowiskowych formacji skalnych. Większość z nich posiada nazwy własne: Sfinks, Mała Strażnica, Kazamaty, Pierwsza, Sucha Góra.

Sfinks

Wytrwali turyści mogą wyprawę na Zamek Bolczów mogą przedłużyć o wędrówkę aż po najsłynniejszą skałę w Rudawach Janowickich, czyli Skalny Most. Jest niesamowicie widowiskowa i macie dużą szansę na podziwianie wyczynów na linie fanów górskiej wspinaczki.

Skalny Most