Muzeum Porcelany w Wałbrzychu
Wałbrzych to miasto wyjątkowe. Przez lata kojarzone było z wydobyciem węgla kamiennego i produkcją porcelany. Na pewno słyszeliście o czarnym i białym złocie z Wałbrzycha. Węgiel i porcelana współtworzyły historię miasta. Po zmianach ustrojowych sytuacja gospodarcza bardzo się zmieniła. w latach 90 XX wieku zatrzymano wydobycie węgla, a w roku 2023 zamknięto fabrykę Krzysztof, jedną z najbardziej znanych zakładów produkujących porcelanę, Ale to nie koniec historii. W Wałbrzychu działają dwie świetne placówki muzealne – Stara Kopalnia i Muzeum Porcelany. Zabieramy was na zwiedzanie tego drugiego muzeum.
Informacje praktyczne
- Muzeum Porcelany znajduje się przy ulicy 1 Maja 9
- niestety w strefie płatnego parkowania, ale ze znalezieniem wolnego miejsca nie powinno być problemów, w okolicy jest kilka dużych parkingów,
- bilet normalny kosztuje 25, ulgowy 18,
- w poniedziałki wstęp jest bezpłatny,
- wypożyczenie audioprzewodnika wliczone jest w cenę biletu
- Wejścia na ekspozycję odbywają się co 30 minut, w grupach maksymalnie 20-osobowych,
- zwiedzanie trwa około 1 godziny.
Historia Muzeum Porcelany w Wałbrzychu
Początki muzeum sięgają roku 1908, kiedy z inicjatywy Juliusa Joppicha powstało muzeum Altertumsmuseum für das Waldenburger Gebirgsland (Muzeum Starożytności Ziemi Wałbrzyskiej). W roku 1926 opiekunem muzeum zostało miasto Wałbrzych. Zmieniła się również nazwa – na Heimatmuseum in Waldenburg (Muzeum Regionalne w Wałbrzychu), a zbiory przeniesiono do pałacu Albertich, pięknego pałacu wzniesionego w latach 1801-1803 w stylu klasycystycznym według projektu L. Niederräckera. Pałac został wybudowany na zlecenie kupca J. Sonnabenda, a w 1834 roku obiekt kupiła bogata rodzina kupiecka Albertich, a w roku 1926 właścicielem nieruchomości zostało miasto Wałbrzych.
Lata po II wojnie
Zbiory muzeum udało się uratować przed zniszczeniem. Pierwszym powojennym kustoszem i kierownikiem muzeum został Marek Sagan. Pod jego kierunkiem zbiory muzeum zostały uporządkowane. W 1947 roku muzeum udostępniono dla zwiedzających. W 1975 roku wałbrzyskie muzeum regionalne zostało podniesione do rangi Muzeum Okręgowego. Kolejne przekształcenia miały miejsce w roku 2015. Wtedy powstało Muzeum Porcelany, które mieliśmy przyjemność zwiedzać.
Białe złoto
Porcelana została wynaleziona w Chinach i sekret jej produkcji był pilnie strzeżony. Państwo Środka przez wieki miało monopol na produkcję porcelany. Ceny utrzymywały się na kosmicznym poziomie. W XVII wieku Ehrenfried Walther von Tschirnhaus niemiecki fizyk, matematyk i filozof opracował własną technologię produkcji porcelany. W Europie powstają pierwsze manufaktury wytwarzające porcelanę. Jednak ciągle był to produkt luksusowy, zarezerwowany tylko dla najbogatszych obywateli. To wtedy porcelanę wyrabianą w Saksonii zaczęto nazywać „białym złotem”. Porcelana osiągała ceny porównywalne do złota.
Zwiedzanie Muzeum Porcelany
Muzeum można zwiedzać z przewodnikiem albo w grupach z audioprzewodnikiem, który wypożyczany jest za darmo. My mieliśmy okazję obejrzeć zbiory muzeum z przewodnikiem. To super sprawa. Podróż przez historię produkcji porcelany jest wciągająca. Oczywiście największe wrażenie robią eksponaty – prawdziwy festiwal kolorów i kształtów. W muzeum podziwialiśmy wazy, talerze, filiżanki, dzbanki, patery i dziesiątki cudownie zdobionych przedmiotów, których przeznaczenie jest czasem trudno rozpoznać. Z porcelany w latach kryzysu i problemu z dostępem do surowców produkowano nawet monety zastępcze.
Malujemy własne wzory
Muzeum organizuje warsztaty z ręcznego malowania porcelany. Takiej okazji nie mogliśmy przegapić, tym bardziej że podróżowaliśmy z 7-latkiem. Do przyozdobienia dostaliśmy białe filiżanki, pędzle w różnym rozmiarze i zestaw kolorowych farb. Po obejrzeniu tych wszystkich przecudownych wzorów na porcelanie prezentowanych na wystawie na początku warsztatów mieliśmy pustkę w głowie. Co namalować? Ale po chwili zabraliśmy się do dzieła. Teraz w domu na półce mamy świetną pamiątkę z Wałbrzycha. Muzeum w ofercie ma również organizowanie imprez urodzinowych i imieninowych dla dzieci.
Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, ulica 1 Maja 9. Godziny otwarcia: od października do kwietnia w poniedziałek w godz. 12.00-16.00, w pozostałe dni tygodnia w godz. 10.00-16.00. Od maja do września w poniedziałek w godz. 12.00-16.00, w pozostałe dni tygodnia w godz. 12.00-18.00. Ceny biletów: bilet normalny 25 zł, ulgowy 18 zł. UWAGA – w poniedziałki wstęp jest bezpłatny.
Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.