PolskaDolnośląskie

Muzeum Porcelany w Wałbrzychu

Muzeum Porcelany w Wałbrzychu

Wałbrzych to miasto wyjątkowe. Przez lata kojarzone było z wydobyciem węgla kamiennego i produkcją porcelany. Na pewno słyszeliście o czarnym i białym złocie z Wałbrzycha. Węgiel i porcelana współtworzyły historię miasta. Po zmianach ustrojowych sytuacja gospodarcza bardzo się zmieniła. w latach 90 XX wieku zatrzymano wydobycie węgla, a w roku 2023 zamknięto fabrykę Krzysztof, jedną z najbardziej znanych zakładów produkujących porcelanę, Ale to nie koniec historii. W Wałbrzychu działają dwie świetne placówki muzealne – Stara Kopalnia i Muzeum Porcelany. Zabieramy was na zwiedzanie tego drugiego muzeum.

Muzeum Porcelany w Wałbrzychu
Muzeum Porcelany w Wałbrzychu

Informacje praktyczne

  • Muzeum Porcelany znajduje się przy ulicy 1 Maja 9
  • niestety w strefie płatnego parkowania, ale ze znalezieniem wolnego miejsca nie powinno być problemów, w okolicy jest kilka dużych parkingów,
  • bilet normalny kosztuje 25, ulgowy 18,
  • w poniedziałki wstęp jest bezpłatny,
  • wypożyczenie audioprzewodnika wliczone jest w cenę biletu
  • Wejścia na ekspozycję odbywają się co 30 minut, w grupach maksymalnie 20-osobowych,
  • zwiedzanie trwa około 1 godziny.
Muzeum Porcelany w Wałbrzychu

Historia Muzeum Porcelany w Wałbrzychu

Początki muzeum sięgają roku 1908, kiedy z  inicjatywy Juliusa Joppicha powstało muzeum Altertumsmuseum für das Waldenburger Gebirgsland (Muzeum Starożytności Ziemi Wałbrzyskiej). W roku 1926 opiekunem muzeum zostało miasto Wałbrzych. Zmieniła się również nazwa – na Heimatmuseum in Waldenburg (Muzeum Regionalne w Wałbrzychu), a zbiory przeniesiono do pałacu Albertich, pięknego  pałacu wzniesionego w latach 1801-1803 w stylu klasycystycznym według projektu L. Niederräckera. Pałac został wybudowany na zlecenie kupca J. Sonnabenda, a w 1834 roku obiekt kupiła bogata rodzina kupiecka Albertich, a w roku 1926 właścicielem nieruchomości zostało miasto Wałbrzych.

Pałac Albertich
Pałac Albertich – siedziba Muzeum Porcelany w Wałbrzychu
Pałac Albertich
Pałac Albertich – widok od strony ogrodu

Lata po II wojnie

Zbiory muzeum udało się uratować przed zniszczeniem. Pierwszym powojennym kustoszem i kierownikiem muzeum został Marek Sagan. Pod jego kierunkiem zbiory muzeum zostały uporządkowane. W 1947 roku muzeum udostępniono dla zwiedzających. W 1975 roku wałbrzyskie muzeum regionalne zostało podniesione do rangi Muzeum Okręgowego. Kolejne przekształcenia miały miejsce w roku 2015. Wtedy powstało Muzeum Porcelany, które mieliśmy przyjemność zwiedzać.

Muzeum Porcelany w Wałbrzychu

Białe złoto

Porcelana została wynaleziona w Chinach i sekret jej produkcji był pilnie strzeżony. Państwo Środka przez wieki miało monopol na produkcję porcelany. Ceny utrzymywały się na kosmicznym poziomie. W XVII wieku Ehrenfried Walther von Tschirnhaus niemiecki fizyk, matematyk i filozof opracował własną technologię produkcji porcelany. W Europie powstają pierwsze manufaktury wytwarzające porcelanę. Jednak ciągle był to produkt luksusowy, zarezerwowany tylko dla najbogatszych obywateli. To wtedy porcelanę wyrabianą w Saksonii zaczęto nazywać „białym złotem”. Porcelana osiągała ceny porównywalne do złota.

Muzeum Porcelany w Wałbrzychu

Zwiedzanie Muzeum Porcelany

Muzeum można zwiedzać z przewodnikiem albo w grupach z audioprzewodnikiem, który wypożyczany jest za darmo. My mieliśmy okazję obejrzeć zbiory muzeum z przewodnikiem. To super sprawa. Podróż przez historię produkcji porcelany jest wciągająca. Oczywiście największe wrażenie robią eksponaty – prawdziwy festiwal kolorów i kształtów. W muzeum podziwialiśmy wazy, talerze, filiżanki, dzbanki, patery i dziesiątki cudownie zdobionych przedmiotów, których przeznaczenie jest czasem trudno rozpoznać. Z porcelany w latach kryzysu i problemu z dostępem do surowców produkowano nawet monety zastępcze.

Muzeum Porcelany w Wałbrzychu
Monety zastępcze wykonane z porcelany

Malujemy własne wzory

Muzeum organizuje warsztaty z ręcznego malowania porcelany. Takiej okazji nie mogliśmy przegapić, tym bardziej że podróżowaliśmy z 7-latkiem. Do przyozdobienia dostaliśmy białe filiżanki, pędzle w różnym rozmiarze i zestaw kolorowych farb. Po obejrzeniu tych wszystkich przecudownych wzorów na porcelanie prezentowanych na wystawie na początku warsztatów mieliśmy pustkę w głowie. Co namalować? Ale po chwili zabraliśmy się do dzieła. Teraz w domu na półce mamy świetną pamiątkę z Wałbrzycha. Muzeum w ofercie ma również organizowanie imprez urodzinowych i imieninowych dla dzieci. 

Muzeum Porcelany w Wałbrzychu
Warsztaty w Muzeum Porcelany to super zabawa dla dzieci
Muzeum Porcelany w Wałbrzychu
Rodzice też się świetnie bawili
Muzeum Porcelany w Wałbrzychu
Muzeum Porcelany w Wałbrzychu