PolskaPomorskie

Wydma Orzechowska i widowiskowe klify przy ujściu Orzechowej

Wydma Orzechowska

Wydma Orzechowska leży między miejscowościami Zapadłe i Orzechowo w odległości zaledwie 4 kilometrów od Ustki. Trasa spacerowa o długości około 5 kilometrów jest doskonale oznakowana i nie jest zbyt wymagająca, do tego w miejscach, w których wędrujemy po luźnym piasku, znajdują się drewniane podesty i schody.

Wydma Orzechowska
Widowiskowa trasa na Wydmie Orzechowskiej

Informacje praktyczne

  • Wydma Orzechowska znajduje się w odległości 4 km od Ustki,
  • Ścieżka dydaktyczna ma długość około 5 kilometrów, przejście całej trasy zajmie 1,5 godziny,
  • szlak oznaczony jest zielonym kolorem
  • na wydmie poruszamy się tylko po wyznaczonym szlaku i nie niszczymy roślinności, która jest ważnym elementem stabilizującym ruchomą wydmę,
  • Na trasie znajdują się strome podejścia i drewniane schody, więc jazda rowerem jest niemożliwa
  • szlak będzie również trudny do pokonania z wózkiem dziecięcym, natomiast dzieci przyzwyczajone do wędrowania poradzą sobie znakomicie,
  • na spacer można również zabrać psa,
  • w okolicy znajdują się dwa darmowe parkingi,
  • w sezonie letnim otwarta jest wieża widokowa.
Wydma Orzechowska
Wydma Orzechowska

Trochę historii i przerażająca legenda

Nazwa wydmy pochodzi od rzeki, która przepływa w okolicy. Kiedyś znajdował się tu folwark, młyn wodny i kilka chat rybackich. Dolny bieg rzeki Orzechowa (potocznie nazywanej Orzechówką)w średniowieczu został zablokowany przez ruchomą wydmę. W XVI wieku przekopano pierwszy sztuczny przekop przez wydmę. W ten sposób poradzono sobie z wielkim rozlewiskiem, które podtapiało pobliską wioskę Zapadłe. Ujście Orzechówki do morza było nazywane Trupią Rzeką. Wszystko za sprawą legendy, która głosiła, że piraci wrzucali w tym miejscu do wody zwłoki osób zamordowanych, za których nikt nie zapłacił okupu. Stromy klif przy ujściu rzeki był ulubionym celem konnych przejażdżek Ottona von Bismarcka, późniejszego “żelaznego kanclerza” – to już nie legenda, tylko fakty historyczne.

rzeka Orzechowka
Sztuczny przekop Orzechówki
klify w orzechowie
To ulubione miejsce Ottona von Bismarcka

Rozwój wydmy

Wydma Orzechowska to klasyczna wydma paraboliczna, która charakteryzuje się tym, że ma kształt łuku o ramionach skierowanych pod wiatr. Część zbudowana z luźniejszych piasków znajduje się w kierunku przeciwnym do wiatrów dominujących w regionie. Część środkowa jest ruchoma i porusza się z prędkością około 6-20 metrów na rok. Wydmy paraboliczne mogą mieć nawet 30 metrów wysokości. Wydma, na którą się wspinamy, ma wysokość względną 20 metrów, a jej ramiona mają długość około 2 kilometrów.

Wydma Orzechowska
Wydma Orzechowska

Dojazd i parking przy Wydmie Orzechowskiej

W okolicy jest kilka bezpłatnych parkingów, na których można zostawić auto. W sezonie letnim jest tu tłoczno, ale w my byliśmy w marcu i choć turystów przyjechało całkiem sporo, to bez problemu znaleźliśmy wolne miejsce na parkingu położonym najbliżej  wejścia na wydmę.

  • Parking 1
  • Parking 2 – trochę dalszy, ale posiada wiatę, miejsce na ognisko i można grillować
  • Bardzo dobrym pomysłem jest również spacer brzegiem morza z samej Ustki. Do pokonania mamy około 4,5 km. W tej wersji wycieczki najpierw zobaczymy widowiskowe klify potem  ujście rzeki Orzechówki i dopiero potem idziemy w głąb lądu i docieramy do ścieżki dydaktycznej.
plaża w Ustce
Ostatnie zejście na plażę w Ustce
plaża w Ustce

Ścieżka dydaktyczna

Z parkingu idziemy drogą asfaltową w stronę Ośrodka Wypoczynkowego Leśnik. Po drodze mijamy wieżę przeciwpożarową, która służy do obserwacji lasu. W sezonie letnim udostępniona jest dla turystów jako taras widokowy. Wejście jest bezpłatne. Wieża czynna jest od 01.05 do 19.09 w godzinach 10.00-18.00. Po chwili docieramy na początek leśnej ścieżki edukacyjnej „Orzechowska wydma”, prowadzącej przez najbardziej charakterystyczne elementy nadmorskiego krajobrazu. Połowę trasy pokonujemy po drewnianych podestach i schodach. Dlatego tylko wschodnia część ścieżki nadaje się do jazdy rowerem.

Wydma Orzechowska
Początek ścieżki edukacyjnej
wieża widokowa w Orzechowie
Wieża widokowa

Bór bażynowy

Tajemniczy, trochę straszny, z rachitycznymi i powykrzywianymi drzewami. To bór bażynowy w nadmorskim pasie wydm. Skrajnie trudne warunki powodują, że sosny mają dziwne kształty. Trudny dostęp do wód gruntowych, podłoże to w zasadzie czysty piasek i silny wiatr znad morza. Do dna tego ekosystemu dociera całkiem duża ilość światła, co powoduje występowanie roślin i mchów także w czasie zimy. Stąd to wrażenie intensywnej zieleni. Nazwa boru pochodzi od występującej tu licznie bażyny czarnej. Te owoce są jadalne i kiedyś wykorzystywano je barwienia płótna na czerwono.

Wydma Orzechowska
Bór bażynowy
Wydma Orzechowska

Ofiary katastrofy

Opowiemy o jeszcze jednym strasznym wydarzeniu. 30 stycznia 1945 w rejonie Łeby (dokładnie na Ławicy Słupskiej) został zatopiony M/S “Wilhelm Gustloff”. Historycy różnie określają liczbę ofiar, ale mówi się o śmierci 6,6 tysięcy osób. Po zatopieniu statku morze wyrzucało ciała ofiar w okolicy ujścia rzeki Orzechówki. Mieszkańcy po tym tragicznym wydarzeniu zaczęli na drzewach wieszać krzyże. Jest to też miejsce, gdzie pastor Spittel prowadził przed wojną ośrodek rekolekcyjno-formacyjny dla młodzieży. Pastor mocno krytykował ideę nazizmu, dlatego jego działalność była obserwowana przez gestapo. Krzyże na drzewie mają również przypominać o działalności pastora.

Wydma Orzechowska
klif w orzechowie

Klif Orzechowo

To już ostatnia atrakcja naszej wycieczki. Po pokonaniu ujścia Orzechówki podziwiamy wysoki klif morski. W tym miejscu dochodzi nawet do 30 metrów. Według niektórych pomiarów brzeg morza co roku cofa się o dwa metry. Widoki są niesamowite.

Klif w Orzechowie
Klif w Orzechowie