Site icon GRAFY W PODRÓŻY

Głazy Krasnoludków – rezerwat przyrody w okolicach wsi Gorzeszów w Górach Stołowych

Głazy Krasnoludków w Górach Stołowych koło Gorzeszowa w północnym paśmie Gór Stołowych oferują cudowne szlaki prowadzące między widowiskowymi skałami. Na niektóre z olbrzymich skał można wejść. Są też małe jaskinie, wąskie przesmyki między głazami i strome przepaście. Trasa nie jest długa i wymagająca, dlatego znakomicie nadaje się na rodzinne wycieczki z dziećmi.

Spis treści

Skalne Grzyby na Rezerwacie Głazy Krasnoludków

Informacje praktyczne

Głazy rozrzucone są w lesie

Gdzie znajdują się Głazy Krasnoludków

Głazy Krasnoludków wchodzą w skład Gorzeszowskich Skał. To skupisko skał z piaskowca w północnym paśmie Gór Stołowych nazywanych również często Zawory. Leżą na wysokości 495 -536 m n.p.m. Szlak przebiega przez teren Rezerwatu przyrody Głazy Krasnoludków. Najbliższe duże miasto to Kamienna Góra.

-Idziemy tam!

Jak dojechać i gdzie zaparkować

Głazy Krasnoludków znajdują się blisko wsi Gorzeszów. Na miejsce dotrzemy od strony Olszyny albo Gorzeszowa. W obu przypadkach ostatni odcinek będziemy jechać po szutrowej drodze i dotrzemy do tego samego parkingu. Mamy dobrą wiadomość – parking jest bezpłatny i na pewno znajdziecie wolne miejsce. Głazy Krasnoludków nie są zbyt popularne wśród turystów, ale to jest druga dobra wiadomość. Tłumów turystów tutaj nie ma. Dodatkowo przy parkingu znajdują się wiaty i miejsce na ognisko. Idealne miejsce na mały piknik. Tu dokładne współrzędne parkingu – 50.693463, 16.100758.

Szlak jest widowiskowy

Mapa szlaku na Głazy Krasnoludków (odległość 2.1 km, czas 38 min)

Nasza trasa ma długość 2.1 km i robi pętlę wokół Gorzeszowskich Skał. Czas teoretyczny wynosi tylko 38 min, ale zapewniamy was, że spędzicie tu o wiele więcej czasu. Wszystko przez wspaniałe widoki, które na pewno będziecie chcieli uwiecznić na fotografii. Uwaga Głazy Krasnoludków to wymarzony teren dla fanów selfie. Robiąc zdjęcia na wysokich skałach, pamiętajcie o bezpieczeństwie.

Głazy Krasnoludków to doskonały plener fotograficzny

Legenda o krasnalach – oczywiście będzie o miłości

Głazy krasnoludków swoją nazwę zawdzięcza legendzie. Skały o fantazyjnych kształtach pobudzały wyobraźnię. Zapewne dlatego mieszkańcy okolicznych wiosek zaczęli mówić o małych kosztach z dużymi stopami mieszkającymi w górach. Jednak jednemu gospodarzowi nie było do śmiechu, ponieważ mały mieszkaniec skalnego miasta zakochał się w jego córce i poprosił o rękę pięknej dziewczyny. Ojciec nie zgodził się na związek córki z krasnalem. Niestety zakochany młody skrzat nie odpuścił i porwał dziewczynę, z którą ukrył się i zamieszkał w skalnym labiryncie.

Skalne miasto – tu według legendy mieszkają skrzaty
To nasz Skrzat

Na zakończenie trochę geologii i wyjaśnienie jak powstają skalne grzyby

Góry Stołowe to jedyne w Polsce góry płytowe. Powstają one, gdy poziomo leżące warstwy skalne zostaną wskutek pionowych ruchów skorupy ziemskiej wydźwignięte na dużą wysokość. Oczywiście proces ten trwa przez miliony lat. Warto o tym pamiętać wędrując po górach. Pod naszymi nogami cały czas dochodzi do ruchów tektonicznych, które nieustannie zmieniają krajobraz. Warstwy skalne ułożone poziomo składają się ze skał o różnej twardości i odporności na wietrzenie i erozję. W przypadku skalnych grzybów część dolna to właśnie skały mniej odporne na procesy niszczenia. Dodatkowo nóżka grzyba wystawiona jest w większym stopniu na procesy podsiąkania przez wody gruntowe. W okresie zimowym woda zamarza i doprowadza do szybszego rozsadzania skały. 

Rodzinka skalnych grzybów
Klasyczny skalny grzyb Gór Stołowych

Atrakcje w okolicy

Pisaliśmy, że najbliższe miasto w okolicy to Kamienna Góra. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, z którym zaplanujecie udane zwiedzanie atrakcji w tym mieście – Projekt Arado -podziemna fabryka z czasów II wojny w Kamiennej Górze

Głazy Krasnoludków są olbrzymie
Exit mobile version